Падіння з космосу

11 жовтня 2018-го до Міжнародної космічної станції не долетів корабель «Союз МС-10»: через дві хвилини після старту відмовили двигуни ракети-носія. Капсула з екіпажем приземлилася в Казахстані. Перевантаження досягали 6 g (при плановому спуску 3–4 g). Олексій Овчинін і Тайлер Хейг почувають себе добре.

Пощастило. Не те що екіпажу «Союзу-18», з яким подібна аварія трапилася в квітні 1975 року.

Радянські газети коротко повідомили: «…автоматическим устройством была выдана команда на прекращение дальнейшего полета и отделение космического корабля для возвращения на Землю. Спускаемый аппарат совершил мягкую посадку юго-западнее города Горно-Алтайска». Деякі подробиці були розсекречені лише через 8 років.

На 261-й секунді польоту мав відокремитися другий ступінь. Натомість корабель стало розгойдувати, завила сирена, миготіло табло «Аварія носія». Система порятунку відстрелила некеровану капсулу — і тепер Василь Лазарєв і Олег Макаров падали вниз з висоти близько 200 кілометрів.

За різними даними, максимальне перевантаження склало 20–26 g. Тобто, вага тіл космонавтів зросла у 20–26 разів. Це рекордний показник в історії космічних польотів. На груди Лазареву і Макарову ніби наїхала вантажівка, стало дуже складно дихати. Вони на час втратили зір і слух, потім свідомість. Кілька секунд апаратура фіксувала зупинку серця.

Через 22 хвилини після старту капсула впала в горах Алтаю, зачепилася парашутом за дерева і зависла на сніжному схилі в сотні метрів від обриву. Космонавти вижили, але не знали, де опинилися. На випадок, якщо в Китаї, спалили наукові й технічні документи. Чекати біля вогнища евакуації довелося до наступного дня.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter