Польша вимагає відшкодуваннь за Другу світову

Війна — справа небезпечна. Якщо програєте, то навіть через 73 роки з вашої країни можуть вимагати грошову компенсацію. Голова комісії з репарацій парламенту Польщі Аркадіуш Мулярчик заявив про намір стягнути з Німеччини $ 850 МІЛЬЯРДІВ. Так Варшава оцінює збитки, яких зазнала за шість років німецької окупації під час Другої світової війни.

Претензії з часом зростають. У 2004-му поляки вимагали $ 45 мільярдів, в минулому році — $ 48 мільярдів.

Німеччина офіційно визнає відповідальність за «незбагненні злочини» Третього райху, але не свій борг Польщі. Позиція підкріплюється документами:

1. На Потсдамській конференції 1945 року вирішили, що Німеччина буде виплачувати СРСР репарації верстатами, обладнанням, товарами. Союз, в свою чергу, мав виділити Польщі 15 % отриманого.

2. За угодою 1953 року Польща відмовилася від додаткових претензій до Східної Німеччини.

3. У Варшавському договорі 1970 року Польща підтвердила, що не має претензій до Західної Німеччини.

4. За угодою 1990 року «Два плюс чотири», Польща відмовилася від претензій до об’єднаної Німеччини.

Однак сучасна Польща не готова беззастережно визнавати всі угоди, укладені Польщею комуністичною. Варшава заявляє, що головний документ 1953 року був підписаний під тиском СРСР і тому не є чинним. До того ж, за польськими даними, Союз виділив союзниці лише 7,5 % німецьких репарацій (близько $ 2 мільярдів за сучасним курсом).

Вимагати гроші у Росії, як правонаступниці СРСР, Польща вважає безперспективним. Німеччина грошей теж, швидше за все, не дасть. Виплата компенсацій одній країні стимулюватиме появу вимог від інших. Про свої претензії вже заявляла Греція.

Фото для колажу: Arno Mikkor / Flickr / EU2017EE Estonian Presidency / CC BY 2.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter