Пошуки Ковчега Заповіту: в Ізраїлі знайшли найдавнішу біблійну святиню

Влітку 2019 року під час розкопок руїн стародавнього єврейського міста Шіло група вчених виявила кам’яний ріг. Археологи вважають, що це один з чотирьох кутів вівтаря Скинії — важливої біблійної святині. Ріг датували 1200-586 роками до нашої ери. У цей період, згідно з біблійною хронологією, в Шіло перебувала Скинія.

Керівник розкопок доктор Стріплінг, який також є проректором духовної семінарії в Техасі, пояснює значення знахідки уривком з 3-ої Книги Царств: « Йоав почув про це і дуже злякався. Він підтримував Адонійя, а не Авесалома. Йоав утік до намету Господа і вхопився за роги вівтаря»[2:28]

Головна мета групи Стріплінга — пошуки легендарного Ковчега Заповіту, в якому зберігалися кам’яні Скрижалі Заповіту з Десятьма заповідями, передані Мойсею богом, і інші священні артефакти авраамічних релігій. До цього на руїнах Шіло археологи знаходили непрямі ознаки присутності Скинії: посудини з зерном і фруктами, які Стріплінг вважає десятиною для Храму; ритуальну чашу, кубок і посудину в формі граната; кістки молодих тварин зі слідами випалу і м’ясницького ножа.

Кістки виявив ще професор Тель-Авівського університету Ісраель Фінкельштейн на початку 1980-х. Стріплінг вважає, що це були жертовні тварини. Велика частина пошкоджень припадають на праву сторону скелета, що, на думку Стріплінга знаходить підтвердження в Книзі Левіт. Священний статут наказує священнослужителям вживати в їжу м’ясо з правої частини туші.

Частина вівтаря, знайденого при розкопках в Шіло. Джерело: Associates for Biblical Research / iblearchaeology.org

Деякі вчені ставлять висновки Стріплінга під сумнів. Професор Джейкоб Райт з Університету Еморі в Атланті вважає, що всі біблійні археологи діляться на дві великі групи — максималісти та мінімалісти. Скотта Стріплінга він вважає максималістом, який в кожній знахідці шукає підтвердження біблійної історії.

«Максималісти — це ті, хто копає однією рукою і читає Біблію іншою. Вони бачать в Біблії першоджерело рівноцінне археологічним свідченням. Уявімо, що ми знаходимо багато речей, пов’язаних з культовим святилищем в Шіло, і Біблія описує це так само. Чи доводить це, що біблійна розповідь правдива? Ні. Але це вказує на те, що це місце було важливим культовим центром. Не варто робити поспішних висновків», — вважає професор Райт.

Мінімалісти, на думку Райта, роблять іншу помилку — взагалі не розглядають Біблію як джерело цінних історичних відомостей, яке може дати історико-культурний контекст знахідок на території стародавнього Ізраїлю. Хоча деякі події, описані в Біблії, знаходять наукове підтвердження.

Читайте далі, як армія Вавилона зруйнувала Єрусалим.

На обкладинці: Розкопки в Шіло. Фото: Associates for Biblical Research / iblearchaeology.org

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter