Прощання з космонавтом Комаровим

1967-го виповнювалося п’ятдесят років Жовтневої революції. Довести, що все це було не дарма, СРСР готувався гучними перемогами й рекордами.

Найважливішим майданчиком для змагання з капіталістичним світом був космос. Союз пишався Гагаріним, проте американські астронавти літали частіше, раніше провели орбітальні маневри та стикування.

У терміновому порядку до ювілею будувалися два радянських кораблі нової моделі. Планувалося, що «Союз-1» стартує з одним космонавтом на борту, стикується на орбіті з «Союзом-2», забере з нього двох членів екіпажу і повернеться на Землю.

«Союз» був сирим. Тестові безпілотні запуски виявилися невдалими, в конструкції знайшли понад дві сотні дефектів. Однак керівництво країни вирішило ризикнути — Сергій Корольов вже помер, і серед інженерів більше не було людини, здатної зупинити важливий політичний проект.

На «Союзі-1» летів Володимир Комаров. Він відчував, що додому не повернеться. Дочка космонавта згадує, що перед польотом Комаров зізнався товаришу: «Відсотків на дев’яносто політ буде невдалим». Незадовго до старту він навчив дружину керувати машиною, подарував дефіцитний столовий сервіз, навів порядок у документах.

У польоті відразу все пішло неправильно. Не розгорнулася одна з двох сонячних батарей, тож корабельному обладнанню не вистачало електрики для нормальної роботи, некоректно працювали детектори орієнтації в просторі, відмовила автоматична система стабілізації, ручна працювала погано.

Старт «Союзу-2» скасували, а «Союз-1» пішов на дострокову посадку. Парашути апарату для спуску не розкрилися, Комаров загинув від зіткнення з землею, тіло сильно обвуглилося в пожежі.

Після прибуття до Москви «невелику обгорілу грудку» негайно кремували. Для офіційного прощання з Комаровим 26 квітня 1967 року виставили урну з прахом.

Досягнення до свята було, але трагічне. Володимир Комаров став першою людиною, яка загинула під час космічної місії. Того ж року три американських астронавти згоріли на землі.

Фото: Sergeev Aleksandr / RIA Novosti / Sputnik / AFP / EastNews

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter