Скандал в Єрусалимі

Новий скандал у Храмі Гробу Господнього. Священик вірменської церкви Самуїл Агоян розкрив ізраїльському каналу «Хадашот 2» секрет сходження Благодатного вогню — свічки від лампади своїми руками запалює православний патріарх. Інтерв’ю перервав коптський служитель, який вигнав телевізійників з каплиці та звинуватив вірменина у брехні.

Ворожнеча між тими, хто мусить бути прикладом благочестя, біля Гробу Господнього загострюється напередодні Великодня. Найважливіший християнський храм ділять між собою 6 найдавніших церков. Кожна хоче справити там святкову службу в зручний час і подовше.

Примирити християн намагалися османські правителі, які свого часу контролювали Єрусалим. 1757 року ченці католицького ордену францисканців почали будувати вівтар біля Кувуклії (внутрішньої каплиці над Гробом Господнім). Це не сподобалося православним грекам. Вони взяли храм штурмом і написали до Стамбула скаргу, підкріпивши її хабаром для великого візира. Права католиків були урізані.

Після низки таких подій, 1852 року султан Абдул-Меджид I підписав Status Quo і закріпив «навічно» правила користування священними місцями в Єрусалимі і Віфлеємі. Храми були розділені між 6-ма християнськими конфесіями. З того часу будь-яка внутрішня або зовнішня зміна в будівлях має схвалюватися спільним рішенням, досягти якого вдається вкрай рідко.

З 18 століття на другому ярусі фасаду Храму Гробу Господнього стоїть дерев’яна «нерухома драбина». Вона спирається на греко-православний карниз і підпирає вірменське вікно. Прибрати її без загальної згоди не можна. Драбина стала символом розколу церков і суворого дотримання Status Quo.

У султанському наказі був також прописаний графік пасхального служіння в Храмі. Змінити його хочеться багатьом, але не можна. Образи накопичуються, священнослужителі шукають способів нашкодити один одному. Останній приклад: представник Вірменської Апостольської церкви викриває важливий для православних ритуал.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter