2951

Скільки коштував Тарас Шевченко?

22 квітня 1838 року, в благодійній лотереї серед членів сім’ї Миколи I була розіграна картина Карла Брюллова. На портреті зображено поета Василя Жуковського, який викладав словесність дружині й сину царя.

Так збирали гроші на викуп кріпака Тараса Шевченка. Поміщик Павло Енгельгардт просив за перспективного художника 2500 рублів — вартість п’яти кріпаків-ремісників або 45 кілограмів срібла.

Петербурзькі покровителі українця, Жуковський і Брюллов, скористалися своїми зв’язками. Лотерейні квитки по 300–400 рублів купили діти, дружина царя та кілька придворних. Портрет виграла, але ніколи не отримала імператриця Олександра Федорівна. Автор дописував картину ще кілька років, а потім залишив у себе в майстерні.

Отримавши волю, Шевченко вчиться в Академії мистецтв, де йому позують голі кріпаки. Він кілька разів їздить з Петербурга до України та бачить сумний стан рідного краю.

1847 року Шевченко заарештовують за участь в таємному політичному гуртку Кирило-Мефодіївське братство. Під час обшуку знаходять аркуші з віршами. У поемі «Сон» імператриця Олександра Федорівна, яка страждала на нервовий тик, зображена так: «Цариця небога, / Мов опеньок засушений, / Тонка, довгонога / Та ще, на лихо, сердешне / Хита головою».

Документи слідства і цитатами з віршів Микола I читає особисто. «Її-то за що?» — ображений імператор. Шевченка карають суворіше за інших членів Братства. Відсилають служити солдатом в казахські степи, забороняють писати вірші і малювати.

Читайте далі про долю людей з українських банкнот.

Джерело ілюстрації: Третьяковська галерея, Росія

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter