Справжня причина загибелі ацтеків
У 1519 році, коли загін Ернана Кортеса прибув до Мексики, там жили 25 мільйонів ацтеків. За сто років їх лишилося менше мільйона.
Іспанські конкістадори були крутими бійцями і жорстокими людьми, але навіть вони не впоралися б з таким масштабним геноцидом. Більшість індіанців загинули від хвороби, що викликала пронос, блювоту і високу температуру. Мовою ацтеків її називали «коколіцтлі».
Дослідники підозрювали кір, віспу або тиф. Однак минулого року були опубліковані результати дослідження зубів 29 скелетів ацтеків, які померли всередині 16 століття. У них знайшли ДНК сальмонели і визначили штам — paratyphi C.
Швидше за все, хвороба була завезена конкістадорами з Європи. Геном paratyphi C знайдений і в норвезькій могилі 13 століття. У наш час за відсутності лікування штам може вбити 10–15 % хворих. Однак бактерія була новою для ацтеків, тому вони не мали жодної резистентності.
На сьогодні вже створені вакцини проти сальмонельозу для сільськогосподарських тварин. Роботу над людськими гальмує кількість збудників хвороби — близько 2000.