Якою була переробка сміття 400 тисяч років тому
Щоб зараз бути свідомим споживачем, потрібні зусилля — не купувати зайвого, економити енергію, воду, сортувати й переробляти відходи. Складно, але навіть наші давні предки справлялися.
У печері Кесем під Тель-Авівом, в якій жили перші люди 400–200 тисяч років тому, археологи виявили дрібні й гострі інструменти. Вдалося встановити, що багато з них були зроблені з великих знарядь.
Дослідження провела команда італійських та ізраїльських археологів, яка вивчає стоянки стародавніх людей в Середземномор’ї та знаходить сліди повторного використання первісних речей. Печеру Кесем археологи вибрали через величезну кількість артефактів: сліди багаття, попіл, кістки тварин — лані, зубри, дикі коні, козулі, кам’яні знаряддя — скребла, різці, рубила. Але на дріб’язок ніхто, з моменту відкриття печери 2000 року, уваги не звертав.
Дрібні інструменти, зроблені із залишків великих, вивчили за допомогою інфрачервоної та рентгенівської спектроскопії. На них виявили сліди м’яса, хутра й рослин. Отже, перероблені знаряддя активно використовували.
Вчені підкреслюють, що дефіциту кремнію на території навколо печери точно не було й гомініди могли наколоти собі необхідних знарядь з нового шматка каменю. Але наші предки додумалися не викидати предмети, якщо їх можна повторно використовувати з іншою метою.