Будапешт-1946. Смерть останнього союзника Гітлера
Ференц Салаші очолив Угорщину наприкінці Другої світової, але за півроку встиг заслужити смертний вирок. 12 березня 1946 року останнього союзника Гітлера публічно повісили давнім австро-угорським способом.
1944 року доля Німеччини всім була зрозуміла. Нацисти стали втрачати союзників. Муссоліні контролював тепер лише північ Італії без Риму. У серпні з війни проти Радянського Союзу вийшла Румунія, у вересні — Болгарія і Фінляндія. У жовтні про перемир’я оголосив диктатор Угорщини, адмірал Горті.
Німці відповіли заколотом. Загін СС під командуванням Отто Скорцені взяв у заручники сина Горті. Адмірал вимушено передав владу лідерові пронімецької партії «Схрещені стріли» Ференцу Салаші та був вивезений з країни.
Новий угорський лідер не поділяв теорію Гітлера про вищі та нижчі раси, а просто ненавидів євреїв. Салаші вірив у всесвітню єврейську змову і навіть у Біблії знаходив аргументи на користь антисемітизму. Він організував масові вбивства і депортацію угорських євреїв до німецьких концтаборів.
Ференц Салаші брав участь в обороні Угорщини від радянського наступу до квітня 1945 року, потім втік до Австрії, був спійманий американцями і виданий на батьківщину.
Повісили його, як це було прийнято в Австро-Угорській імперії, біля стовпа. Засудженому зв’язали ноги, протягнули ремінь під пахвами, підняли вгору, надягли на шию коротку петлю і відпустили вниз. Так жертва втрачала свідомість за 5-15 секунд і за кілька хвилин вмирала. Кат міг контролювати процес, тягнути тіло вниз або навіть звернути засудженому шию.
Відомий віденський кат Йозеф Ланг вважав повішення біля стовпа безболісним і навіть приємним. Одного разу під наглядом помічників він навіть спробував повисіти сам.
Англо-сакси вважали за краще скидати засуджених через люк на довгій мотузці. У теорії вона ламає жертві хребет і спричиняє миттєву смерть. На практиці розрахувати правильну довжину мотузки за вагою тіла виходило не завжди. Іноді агонія тривала, іноді навпаки — петля відривала голову.
Читайте далі, як угорські солдати воювали проти Червоної армії.
Фото: Ann Ronan Picture Library / Photo12 / AFP / EastNews