Так виник стереотип «всі євреї — комуністи»

25 липня 1941 року в центрі Вільнюса сфотографували групу дівчат. Вірогідно, знімок зробили для звітування. Саме в липні нацисти зобов’язали євреїв Литви, Латвії, Естонії, Західної України носити спеціальні позначки на одязі.

1940 року СРСР окупував держави Балтії. Прибравши старих чиновників, радянська адміністрація у багатьох випадках заміняла їх євреями — вони були бідні, письменні, знали російську. Так виник стереотип «всі євреї — комуністи», який підсилив стародавній тутешній антисемітизм.

До грудня 1941 року загинуть 195 тисяч з 210 тисяч литовських євреїв. Три чверті з них на батьківщині розстріляють німецькі айнзатцгрупи і місцеві колабораціоністи. За прикладом Естонії, Литву хотіли зробити «юденфрай» — вільною від євреїв.

1995 року президент Альгірдас Бразаускас вибачився перед єврейським народом за причетність литовців до Голокосту. 2015-го вільнюська журналістка Рута Ванагайте опублікувала книгу «Наші» про допомогу в масових вбивствах, яку литовські селяни надавали айнзатцгрупам за їжу і право пограбувати будинки жертв. Книга викликала скандал, авторку звинуватили в роботі на Москву.

Фото: Федеральний архів Німеччини

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter