3819

Кінець першої юдейської громади в Америці

8 лютого 1596 року мексиканські інквізитори почали тортури на дибі. Після кількох сеансів Луїс де Карвахаль-молодший зламався і дав свідчення проти 120 людей разом зі своєю матір’ю, братами й сестрами. Це був кінець першої єврейської громади в Америці.

Дядьком підозрюваного був конкістадор Луїс де Карвахаль, ревний католик, син хрещених євреїв. Він відбив у індіанців землі на північному сході сучасної Мексики, заснувавши колонію Новий Леон. Згодом Карвахаль перевіз до Нового світу сестру з її чоловіком і 9 дітьми. Конкістадор не знав тоді, що родичі таємно сповідують юдаїзм.

У 1580-х в Карвахаля виник конфлікт з віце-королем. Спроби засудити його за напади на мирних індіанців, розпалювання війни і работоргівлю були безуспішними. Тоді слідчі інквізиції розкопали походження і віросповідання сім’ї. Губернатор зрікся родичів, був засуджений до вигнання в Європу, але помер до цього в тюрмі.

Інші Карвахалі покаялися в єресі, виплатили штраф і були заслані в монастир. Покаяння було удаваним. Коли батько помер, його поховали за юдейським обрядом. Головою сім’ї став 18-річний Луїс де Карвахаль-молодший. З віком його віра зміцнила, і він зробив собі обрізання ножицями.

Хлопець не лише практикував юдейські обряди вдома, а й шукав серед поселенців хрещених євреїв і переконував їх повернутися до релігії предків. Це була вірна смерть. Католицька церква вважала юдаїзацію християн тяжким злочином.

1595 року активність Карвахалів помітила влада. Під час обшуку в Луїса знайшли записники з цитатами Старого завіту і детальну автобіографію. Вона починалася словами «в ім’я Господа Саваофа». Наступного року Луїса де Карвахаля-молодшого разом з матір’ю, трьома сестрами й п’ятьма іншими кріптоюдеями спалили на центральній площі Мехіко.

Цікавитеся тортурами? Читайте далі про ванільну інквізицію в Європі. 

Зображення: Гравюра невідомого автора / Battle Creek, Michigan Dimension, 1896 рік

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter