Українець розшифрував мову майя
Біля музею майя в мексиканській Мериді встановили 3-метрову фігуру Юрія Кнорозова з кішкою Асею на руках. У середині минулого століття харків’янин, співробітник ленінградської Кунсткамери, зіграв провідну роль у розшифровці писемності стародавньої цивілізації.
1944 року студента історичного факультету Кнорозова рекрутували до Червоної армії. Після закінчення війни телефоніст артилерійського полку привіз додому дві книги з бібліотеки Берліна — збірник рукописів майя та щоденники іспанського єпископа, який намагався латинськими літерами записати звучання індіанських символів.
Кнорозов вивчив джерела, систематизував 355 ієрогліфів і віднайшов правильний спосіб прочитання. Метод радянського вченого дозволив дослідникам з різних країн розшифрувати більшу частину відомих текстів майя.
Лінгвіст пив. Зі спогадів його учнів, денною нормою був літр горілки. Дослідник говорив, що для роботи з текстами немає потреби лазити по пірамідах. Насправді, до Америки його не відпускали.
На батьківщині майя Кнорозов побував лише напередодні розпаду СРСР 1990 року. За заслуги перед Мексикою йому було вручено орден Ацтекського орла. На церемонії вчений сказав: «Серцем я завжди лишаюся мексиканцем». Тепер Кнорозов — мексиканець усім тілом і кішкою.