Воші на службі імперії

11 листопада 1539 року Рустем-паша одружився з єдиною донькою Хюррем-Роксолани від Сулеймана Пишного. Шлях до ліжка високошляхетної Міхрімах і, відповідно, до найвищих посад в імперії йому відкрили… воші.

Османські мажори почали змагання за Міхрімах-султан, лишень вона досягла шлюбного віку. Найкращою зброєю стали доноси про хвороби.

Роксолана схилялася до намісника Єгипту, привабливого та заможного боснійця Давуд-паші. Але той виявився хворим на сифіліс. Про це доповів фаворит султана, губернатор Діярбакиру хорват Рустем-паша — і сам став кандидатом № 1.

У відповідь Давуд-паша поширив чутки про те, що конкурент має спухле червоне обличчя через проказу. Надіслали лікарів. Під час огляду вони побачили на сорочці Рустема-паші вошу. За тодішніми уявленнями, воші не могли жити на прокажених. Було вирішено, що наречений здоровий.

Про випадок швидко дізналися за межами султанського палацу. Рустема в народі почали називати «Фартовою вошею». Жартували: «Сильним i щасливим зробиш ти народ, якщо вчасно знайдеш у себе вошу».

На час весілля Міхрімах було 17, Рустему — 39. Шлюб з дочкою султана не гарантував щасливого майбутнього. Будь-якої миті дружина, вища за статусом через султанське походження, могла з власної волі кинути чоловіка. Але Рустем прожив з Мехрімах до самої смерті — 21 рік. Він два рази ставав великим візерем (прем’єр-міністром) Османської імперії та нажив велик статок.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter