Зазирніть в очі вбитому вождю піктів. Кого він вам нагадує?

Його вбили понад 1 400 років тому — всі кінцівки придавили камінюками, ноги схрестили, череп розбили. Рештки залишалися недоторканими в печері на шотландському півострові Блек-Айл донедавна, коли їх знайшли археологи.

Ще 2017 року вчені встановили, що вбитому чоловікові було близько 30 років і зробили комп’ютерну реконструкцію обличчя. Тепер виявилося, що він займав почесне місце в ієрархії загадкового народу піктів, який близько 1,5 тисячоліття тому жив в горах Шотландії. Ймовірно, загиблий був представником правлячого роду чи навіть вождем племені.

Піктами давні римляни називали групу племен, що жили на півночі й сході сучасної Шотландії. Назва походить від латинського picti, що означає «розмальовані» — представники цього народу мали виразні татуювання і бойове фарбування. Пікти були войовничими — билися з іншими народами Британських островів і римськими загарбниками. До прийняття християнства вони мали свою язичницьку релігію, про яку нічого достеменно невідомо. 843 року правитель королівства Дал Ріада Кеннет I зумів об’єднати скотів і піктів у єдину Шотландію. Згодом ґельська мова поступово витіснила піктську — досі ніхто навіть не знає, до якої мовної групи вона належала.

Цифрова реконструкція голови піктської людини. Джерело: Christopher Rynn/University of Dundee
Відтворене обличчя піктської людини. Джерело: Christopher Rynn/University of Dundee

Чоловік, рештки якого знайшли археологи, мав вельми міцну статуру і досить високий для тих часів зріст — 167 см. «Він був великим, сильним хлопцем. Мав будову, як гравець у регбі, — дуже кремезний вище талії», — розповів професор історії Університету Лестера Саймон Ганн.

Загинув він в період між 430 і 630 роками нашої ери. Аналіз кісток встановив, що вбитий дуже добре харчувався — дієта була настільки багата білками, що вчені припускають, що він буквально їв самих лише молочних поросят. Це все було дуже незвичним для людей тих часів в даній місцевості.

При цьому він не був воїном чи трударем — на тілі немає жодних ушкоджень, окрім смертельних травм. Це також свідчить про належність загиблого до правлячої еліти суспільства.

Велика кількість тваринних кісток довкола місця загибелі свідчить, що тут відбувся певний ритуал. На думку дослідників, молодого чоловіка поховали саме в печері не просто так — це місце, ймовірно, вважалося входом до потойбічного світу.

Читайте далі, що сталося з першим представником homo sapiens в Європі.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter