

Жахлива знахідка у Чигирині
Українські археологи завершили польового дослідження ями з черепами на Замковій горі в Чигирині, колишній гетьманській столиці. Вчені нарахували близько 300. До того, як водогінна траншея зруйнувала поховання, черепів могло бути й півтисячі.
Значний відсоток черепів має сліди рубаних ран. Імовірно, удари завдавалися холодною зброєю під час бою. Пошкодження на потилиці та шийних хребцях свідчать про відрубання голів. Рубали живим людям чи мертвим тілам — невідомо.
Припускають, що в ямі лежать голови захисників Чигиринського замку, вбитих 1678 року. Тоді Османська імперія прагнула опанувати Правобережну Україну, аби зміцнити позиції свого ставленика — «князя Сарматії» Юрія Хмельницького. Туркам протистояли московські стрільці разом с козаками гетьмана Івана Самойловича.
1677 року Чигирин відбився, але влітку 1678-го місто було захоплене військом під проводом великого візира Кара-Мустафи. Уціліли оборонці під командуванням російського генерала шотландського походження Патріка Гордона підірвали цитадель та відступили.
Обезголовлення було не лише проявом жорстокості та актом залякування, це також яничарська звітність. За кількістю голів убитих ворогів солдатами нараховувалася винагорода.
Фото: Інститут археології НАН України