2437

Зрада, що зламала народ модокі

4 червня 1873 року солдати армії США схопили Капітана Джека. Протягом року його крихітне плем’я модокі боролося за право жити на своїй землі. У фіналі історії трапилася справжня зрада.

Модокі майже не контактували з білими, поки в Каліфорнії не почалася золота лихоманка. На їхні землі ринув потік переселенців, і 1864 року армія доправила індіанців у резервації. В цілому було непогано, але докучали сусіди — плем’я кламати вважало територію своєї і не давало чужинцям влаштуватися.

Вождь Кінтпуаш на прізвисько Капітан Джек повів своїх людей додому, на кордон Орегону й Каліфорнії. Федерали намагаються мирно повернути плем’я в резервацію, але модокі було вже не вмовити.

Протягом року 52 воїни з сотнею жінок й дітей вели партизанську війну проти армії США і ополчення. Але сили були надто нерівні, і це спровокувало злочин. Коли індіанцям відмовили у створенні резервації на рідній землі, вони під час переговорів на нейтральній території вбили американців — генерала Кенбі і священика.

Тепер шансів домовитись у модокі не залишилось. Федерали обіцяли помилування за допомогу в затриманні Капітана Джека. Навесні 1873 року на їхній бік перейшла частина воїнів на чолі з сином шамана Хукером Джимом. Вождя взяли в полон і повісили, кількох воїнів відправили до в’язниці Алькатрас, решту племені — до Оклахоми.

Читайте далі про українського вождя могавків.

Фото: Beinecke Rare Book and Manucscript Library

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter