Чим князь Володимир Святий гірший за Гарві Вайнштайна

Костянтин Гритчин

Великого завойовника і реформатора в літописах також називають великим розпусником. У князя було шість дружин і сотні наложниць. З жінками він поводився, як з владою – жадав і забирав силою.

В 972 році в засідці кочівників біля острова Хортиця гине князь Святослав. Через п’ять років його старші сини – Ярополк і Олег – починають першу на Русі міжусобну війну.

Молодший син князя від рабині Малуші, Володимир, вирішує не брати участь в конфлікті і втікає до Скандинавії. Він повертається після загибелі Олега і з найманим військом варягів йде на Київ, де засів Ярополк.

Обидва вони – правнуки Рюрика, першого літописного князя Русі. Рюриковичі ще три століття контролюватимуть дніпровську ділянку шляху «з варяг у греки». Щоби заволодіти землями клану, отримати всю владу і доходи від контролю над торгівлею, Володимир пройде через війну, брехню і кохання.

«Був він ненаситним в блуді, приводячи до себе заміжніх жінок та розбещуючи дівиць», – напише через 150 років «Повість временних літ». Ще через століття церква визнає князя святим.

Ця історія про три найвідоміших жінки Володимира.

Знамено із зображенням Володимира Святославича. Ілюстрація з енциклопедії 1853 року. Джерело: Wikipedia

Як виглядали княгині Русі читайте в матеріалі: Коруни, усерязі, колти. Найкращі друзі дівчат до появи діамантів

Княжна, яка обрала не того

18-річна донька полоцького князя мала зробити доленосний вибір між двома ворогуючими братами. Ярополк і Володимир претендували на руку Рогніди і союз з її батьком Рогволодом.

Неправонародженому Володимиру дівчина відмовила словами «Не хочу роззути робичича» – тобто не бажала за слов’янським звичаєм роззувати чоловіка, сина рабині. Вона обрала Ярополка – правителя Києва, законного сина Святослава.

У відповідь на образливу за формою відмову Володимир розбив дружину Рогволода і після недовгої облоги захопив Полоцьк. За порадою дядька, воєводи Добрині, він зґвалтував Рогніду в присутності рідних, а потім убив її батька і двох братів. Взявши за дружину, князь дав їй нове ім’я Горислава.

Після цього Володимир йде на Київ. Він виманить Ярополка на перемовини, де одразу вб’є суперника. Новому одноосібному правителю Русі ще немає 20 років.

Час не лікує Гориславу-Рогніду. Після десяти років в шлюбі і народження семи дітей вона вирішує заколоти чоловіка уві сні, але той встигає відвести удар. Єдине можливе покарання за замах на князя – смерть, однак син Ізяслав з мечем заступиться за матір. Володимир нібито шкодує спадкоємця і вирішує заслати їх обох управляти полоцькими землями.

Нащадки Ізяслава будуть називати себе Рогволодовичами, намагаючись забути спорідненість з проклятими Рюриковичами.

Замах Рогніди на Володимира, зліва – Ізяслав. Мініатюра Радзивіллівського літопису, 15 століття. Джерело: Wikipedia

Черниця, рабиня, вдова

Володимир ще не святий і навіть не християнин, тому не замислюється про моногамію. Рогніда – друга дружина при живій першій, безіменній дочці чеського князя. Але йому цього замало. Після вбивства брата Володимир привласнює собі вагітну вдову Юлію. В 970 році Святослав привіз з чергового походу на Візантію синові Ярополку полонену черницю – як сувенір. Юлія недовго мала титул княжни. Тепер вона – рабиня Володимира.

«Володимир же став жити з жінкою свого брата – грекинею, і була вона вагітна, і народився від неї Святополк. Від гріховного кореня злий плід буває: по-перше, була його мати черницею, а по-друге, Володимир жив з нею не в шлюбі, а як перелюбник. Тому й не любив Святополка його батько, що був він від двох батьків: від Ярополка і від Володимира», – пояснює «Повість временних літ».

Літописці прозвали сина черниці Святополка «Окаянним». Після смерті Володимира він почав війну, в якій вбив одразу трьох братів.

Цариця Анна Візантійська

За перші 8 років князювання Володимир зміг накласти данину на народи, що жили на землях від Балтійського до Чорного морів. Об’єднати розрізнені племена в державу він хоче за допомогою віри.

Коли Візантію шматувала громадянська війна, Володимир відправляє імператору свою армію варягів. В обмін на допомогу князь вимагає високу ціну – багрянородну, тобто ту, що має право на престол, царівну Анну собі за дружину. Для грецького монарха спорідненість з язичником була образливою, але після сватання до Рогніди князь знав, що шлях до жіночого серця можна прорубати мечем. Володимир захоплює візантійський Корсунь і загрожує нападом на Константинополь.

Жест був переконливим. В 988 році Володимир отримав своє: прийняв хрещення і тут же, в Корсуні, одружився на Анні. Цей союз зробив князя законним претендентом на престол Східної Римської імперії.

Анна Візантійська, сучасний портрет. Джерело: pronews.gr

«Повість временних літ» описує, як хрещення і шлюб з Анною перетворили розпусного Володимира на зразкового сім’янина. Ставши християнином, він звільняє всіх своїх язичницьких дружин і наложниць. Юлія повторно прийняла хрещення, а Рогніда постриглася в черниці.

Разом з Анною Візантійською на Русі з’являються кам’яні церкви і грецьке духовенство, починає поширюватися грамота. Вчені монахи в майбутньому назвуть Володимира рівноапостольним святим і в біблійному стилі запишуть його історію для нащадків.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter