Виганяйте успішних! Правило грецьких політтехнологій

Денис Бурковський

Складно уявити компанію, директора якої знімають за надто хорошу роботу. Не існує держави, де президенту оголосили б імпічмент за зразкове виконання обов'язків. Інша справа – стародавні Афіни.

Остракізм в буквальному перекладі – «черепкування», «суд черепків». Кожен громадянин Афін раз на рік мав право вийти на центральну площу, взяти глиняний черепок (остракон) і на поверхні нашкрябати ім’я людини, яку вважав небезпечною для міста. Черепки збирали посадові особи. Того, чиє ім’я траплялося на них частіше за інших, виганяли на 10 років.

Головна відмінність остракізму від вотуму недовіри або сучасного імпічменту полягає в тому, що жертва зовсім не мала якось завинити громаді. Навпаки, часто виганяли талановитих полководців і успішних політиків. Вистачало підозри, що здібності і популярність можуть бути використані для захоплення влади.

А почалося все через дупу

Інститут остракізму давніший за афінську демократію. Ймовірно, в 6 столітті до нашої ери за правління тирана Пісістрата здійснили перше голосування, за результатами якого він був вигнаний. Попри грізний титул, Пісістрат правив мудро і залишив добру пам’ять. Але одного разу вирішив одружитися на дівчині з могутнього роду Алкмеонідів.

Пісістрат на колісниці. Сучасна гравюра. Джерело: ancientgreekbattles.net

Весілля пройшло як треба, але у Пісістрата було двоє синів від першого шлюбу. Плодити конкурентів в боротьбі за спадок тиран не бажав. За відсутності контрацептивів він користувався дружиною, як пише Геродот, «неприродним чином». Дізнавшись про страждання дівчини, Алкмеоніди пролобіювали через народні збори Афін перше відоме застосування остракізму. Втім, сили закону «суд черепків» тоді не мав, і цей випадок довго залишався одиничним.

Бомба заповільненої дії

В кінці 6 століття до н. е. афінянам набридли тирани і олігархи. В місті встановлюється демократія, «батьком» якої став Клісфен. Він здійснив реформи, серед яких було запровадження остракізму в класичному вигляді. Сам онук тирана, Клісфен вирішив зробити все, щоби ця форма правління не повернулася до рідного полісу. Так близько 500 року до н. е. виникла абсурдна на перший погляд ідея: «Хто більш успішний – того виганяйте». Майже 20 років процедуру не використовували, але і не скасовували.

Клісфен. Сучасна скульптура. Джерело: ohiostatehouse.org / Wikipedia

Сходження Фемістокла

i

Битва при Марафоні відбулася 12 вересня 490 року до н. е. приблизно в 42 кілометрах від Афін. Персам вдалося прорватися по центру, але на флангах греки були сильнішими. Вони не стали переслідувати відступаючих, а повернулися до середини фаланги і атакували суперника там. За Геродотом, загинули 192 афінянина і 6 400 вояків Дарія. Це стало великою перемогою Греції і дрібною невдачею Перської імперії.

Тим часом на сході росла загроза. Перська імперія підпорядкувала грецькі поліси на території сучасної Туреччини. Повстання було безнадійним, хоча Афіни відправили на допомогу мало не половину свого флоту. Дарій, перський цар царів, цього не забув. Зав’язалася війна, яка закінчилася битвою при Марафоні. Афінська фаланга змусила втікати армію персів, і розгромлені загарбники відпливли додому. Найрозумніші з афінян розуміли, що ворог ще повернеться.

Найрозумнішим з розумних афінян на той період був Фемістокл. Представник провінційного роду, він не отримав освіти і виглядав селюком серед міських інтриганів. При цьому був прекрасним дипломатом і крутим управлінцем. Він розумів, що наступного разу грецька фаланга буде знищена переважаючими силами персів, і врятувати Афіни може тільки флот. Втім, так думав тільки Фемістокл. Зачаровані перемогою при Марафоні городяни не бажали нічого міняти в обороні поліса.

Зброєю талановитого одинака став остракізм. Він нагадав про забуте правило, і відтепер щороку афіняни вирішували, хто залишить місто в ім’я демократії. Перша жертва була очевидною – Гіппарх, «друг тиранів» і брат провідника персів при Марафоні. Після Гіппарха черепки посипалися на політичних противників Фемістокла. Якщо людина була хорошою, оратор Фемістокл доводив, що вона має недолік – занадто хороша.

Статуя Фемістокла в місті Пірей і остракон з його ім'ям. Джерело: Wikipedia

За вісім років після Марафону Фемістокл досяг одноосібної влади і почав будівництво флоту. Дорогу до лідерства перекривав лише Арістід Справедливий. Історичне голосування відбулося так: неписьменний селянин не впізнав Арістіда і подав йому черепок, попросивши написати ім’я «Арістід», тому що втомився чути звідусіль похвали на його адресу. Архонт написав своє ім’я і залишив місто.

Подальші події відомі з кіно. Почалася перська навала, 300 спартанців відважно полягли у Фермопілах, але створений Фемістоклом флот розбив персів в битві при Саламіні. Греки заманили ворога у вузькі протоки між островами Егейського моря, чим компенсували свою чисельну меншість і гірші морехідні якості.

Афіни почали володіти морями і стали загрозою навіть для Спарти. Однак для досягнення мети Фемістоклу довелося зіпсувати відносини з усіма навколо. За відсутності перської загрози проти полководця об’єдналися аристократичні родини, чиїх родичів він відправляв на заслання. Слава рятівника Греції була гучною. В кінці 70-х років 5 століття до н.е. народу поставили питання: «Чи не занадто славний і могутній Фемістокл?»

На батьківщину він більше не повернувся.

Бюст Кімона на пляжі Ларнаки на Кіпрі і остракон з його ім'ям. Джерело: Wikipedia

Фемістокл не був останньою жертвою остракізму. Через десять років вигнали Кімона – найкращого флотоводця Афін, героя греко-перських воєн. Вигнання боявся і Перикл – син потерпілого від остракізму політика, який прийшов до влади за допомогою остракізму. Після смерті Перикла афінські лідери поменшали, гідні вигнання фігури з’являлися рідко.

Кінець остракізму як політичного інституту був комічним. До 415 році до н.е. в Афінах сформувалися дві протиборчі партії Нікія і Алківіада, які так і напрошувалися на вигнання. У розпалі суперечок демагог Гіпербол підняв питання остракізму, очікуючи, що одного олігарха виженуть, а другий залишиться йому вдячним. План розгадали, суперники об’єдналися, і внаслідок остракізму Афіни залишив сам Гіпербол.

Афіняни обурилися. Процедуру, розроблену для видатних лідерів, задіяли проти нікчемної людини. Голосування про вигнання ніколи більше не проводилося.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter