Списом чи мечем: головне питання тактики римських легіонів
Вся історія Римської імперії — безперервна низка війн, битв і заколотів. І більшу частину цієї історії залізом написали римські легіони — від 25 до 34 в різні роки. Кожен з них пройшов шлях від племінного ополчення до професійного військового підрозділу з офіцерами та легатом. Нам багато відомо про легіони: термін служби, озброєння, етапи реформ. Але тактика римлян на полі бою до сих пір викликає суперечки.
Сьогодні є дві основні версії тактики бою легіонів. Перша говорить, що найчастіше римляни вступали в сутичку з короткими мечами, майже в упор випустивши запаси дротиків. Друга — затяжний дальній бій, коли легіонери відходили поповнити запаси снарядів, перегруповувалися, проводили повторні атаки, а до ближнього бою переходили тільки в крайньому випадку чи наздоганяючи ворога. Яка з цих версій ближче до істини? Спробуємо розібратися.
Хронологія розвитку легіону:
8–6 століття до н. е.
— Племінне ополчення в 3300 чоловік піхоти та 330 вершників. Озброєння різноманітне. Можливо, — за грецьким і етруським зразком.
6–4 століття до н. е.
— Реформа Сервія Тулія. Введення майнового і вікового цензу при формуванні армії. Повне озброєння для найбагатших: панцир, поножі, шолом, щит, спис і меч. Для найбідніших — праща. Все купувалося воїном на власні гроші. Стрій — фаланга.
4–2 століття до н. е.
— Формування трьох типів важких піхотинців — молодих гастатів, зрілих принципів і ветеранів-тріаріїв. Поділ легіону за принципом 30 маніпул = 60 центурій. Важку піхоту підтримує легка і кавалерія. Озброєння різноманітне, в залежності від фінансових можливостей бійця.
2 століття до н. е. — 1 століття
— Реформа Гая Марія. Поділ легіону на 10 когорт. Майновий ценз перестає впливати на місце воїна в строю, в кожній когорті є і гастати, і принципи, і тріарії. Уніфікація озброєння важких піхотинців.
2–4 століття
— Череда різноманітних реформ і переозброєнь. Поступова варваризація легіонів, збільшення кількості германців серед особового складу. Посилення ролі кінноти. Останні легіони офіційно були розформовані в середині 7 століття вже у Візантійської імперії.
Пілум і гладіус
Леза гладіусів
були ефективні в щільному зімкнутому строю — ними можна було колоти, різати, бити навершям в обличчя. Але коли лад розсипався, то фехтувати з довгими мечами кельтів і германців або протистояти грецькій фаланзі з її лісом списів, було не дуже хорошою ідеєю. А поки стіна скутумів
була єдиним цілим, легіонер просто не міг як слід розмахнутися, щоб ефективно рубонути крізь шолом і наплічники.
Саме тому з 1 століття гладіус поступово витіснила спата
. Спочатку — у офіцерів, пізніше — у всієї важкої піхоти. Особливо, коли зіткнення продовжували все далі зміщуватися на північ, де римлян чекали довгі клинки германців, а самі варвари все частіше йшли на службу Імперії.
Держакова зброя в римській армії розвивалося довго та послідовно. Основою була гаста — спис, яке можна метати чи вперти в землю, прикриваючи відхід. Саме такий закривавлений спис кидали перед ворогом в знак оголошення війни й ламали перед солдатом, коли розжалували з легіонерів у допоміжні частини за проступки. Гасти могли бути різні, від довгого двометрового ударного списа, до невеликого метального дротика легкої піхоти, трохи більше метра завдовжки, товщиною у великий палець. Від 3 до 7 таких снарядів носив в чохлі за щитом і на перев’язі легкий піхотинець. На могильній плиті бійця Legio II Parthica
висічено зображення воїна відразу з 5 дротиками в руці.
Після реформи Гая Марія на зміну гасті прийшов пілум — двометровий спис важкої піхоти вагою від 2 до 4 кг. За штатом їх було по 2 на кожного бійця. Тобто, роль держакової зброї поступово звелася до метання списів. При цьому зростало значення самого меча і його довжини.
«Барра! Барра!»
В історичних книгах і фільмах тактика римської армії завжди показана як рукопашний бій — робота коротким мечем через суцільну лінію щитів. Метнувши майже в упор дротики з криком «Барра!», схожим на трубний рев слона, маніпули рушали на ворога, збиваючи його з ніг ударами важких щитів і гладіусів. Атака за сигналом рогів і буцин, а її основа — тиск усього строю і рукопашна сутичка.
У Тита Лівія
був згадка, що маніпули могли перегруповуватись, «протягуючи» передні «прямокутники» крізь стрій в шаховому порядку, але німецький історик Ганс Дальбрюк довів, що це неможливо. Аби поміняти в ближньому бою лінію, квадрат в сотню людей повинен відступити в розрив позаду свого загону, куди уклиниться противник і почне різати під фланги сусідні маніпули, перекидаючи всю лінію. Тому виймали поранених і втомлених, закриваючи проломи, але не цілі підрозділи.
За Лівієм рукопашні сутички були рідкістю. Описуючи іспанські війни, він говорить, що «в бою з кельтиберами римляни зійшлися грудьми до грудей і билися мечами, посеред западин і кущів. Іспанцям, які звикли бігати по пересіченій місцевості, було туго і легіони різали їх, ніби зв’язаних». У Плутарха є рядок: «Зустріли противника обличчям до обличчя і хоробро билися мечами проти сарис
». У джерелах також згадується важка битва при Тразименському озері
, коли легіонери потрапили в засідку Ганнібала. Рукопашна сутичка тривала близько трьох годин, і тільки після цього римляни почали відступати.
Тактика бою з дротиками
Лінія по фронту легіону була смертельно небезпечною — до 10 тисяч важких пілумів піхоти, метальні «жала» допоміжної піхоти від повністю металевих іспанських соліферумів до бронебійних галльських дротиків, що прошивали важкі щити. Кілька тонн заліза і дерева ламали ряди або спричиняли тяжкі втрати навіть не доводячи справу до зіткнення. Легіонери могли сховатися за своїми баштовими щитами й перевести дух, поки пращники з флангів обсипали противника «жолудями» в 130 грамів, які кололи шоломи, як горіхи, а сапери підносили з табору нові зв’язки дротиків.
Метальні сутички могли бути затяжними, нерідко сторони піднімали снаряди ворога, що застрягли в землі та щитах. Дротики кували з тонкими наконечниками з м’якого металу не тільки для економії, але і щоб вони гнулися при ударі та їх не можна було відправити назад. Найяскравіше така тактика описана в спогадах Гая Юлія Цезаря:
«Вороги проявили незвичайну хоробрість: як тільки падали їхні перші ряди, наступні йшли по трупах полеглих і билися стоячи на них. Коли й ці впали, а з трупів утворилися цілі купи, то вцілілі метали з них, точно з пагорба, свої снаряди. Варвари перехоплювали пілуми й пускали їх назад в римлян».
То меч або дротик?
Відомий лікар Авл Корнелій Цельс видав книгу «De Medicina», в якій описував способи вилучення метальних снарядів з поранених і способи накладення лігатур на судини, що були розсічені пілумами. Це означає, що такі рани були рутиною і потребували спеціальної обробки. З відомих людей дротиком прошило ногу консулу Гнею Сципіону. Отримав пілум у стегно і ватажок повсталих рабів Спартак. Царя Пірра, що дав ім’я однойменній марній перемозі, зачепило метальним списом в обличчя. Гай Юлій Цезар кинув проти 60 слонів нубійців у битві при Тапсі
своїх метальників. Ті зрешетили звірів пілумами й градом каміння. Так 5-й легіон отримав собі слона на емблему.
Й в Карфагенських війнах, і в війнах з іспанцями активно застосовувалися дротики. Іспанці взагалі уникали рукопашного бою, поки в них залишалися запаси снарядів. Легка піхота Карфагена — балеарські найманці, маври, нумідійці й галли — так само вважали за краще маневровий бій. У зіткненнях з грецькими фалангами для самих римлян було краще відтіснити метальників-пельтастів і закидати беззахисних на відстані гоплітів пілумами, в надії зламати стіну списів. А ось в битвах з етрусками та галлами, залп дротиків і натиск мечами дисциплінованих легіонерів зазвичай змушував ворога показати спину.
Історик Філіп Сабін, вважає що сутички з мечами були короткочасними, а обмін снарядами та лайкою — довгим. Легіонери сходилися, розходилися, билися мечами, поправляли ряди й знову бралися за метальну зброю. Коли вдавалося перекинути супротивника першим натиском — переслідували втікачів. При спробах ворога перегрупуватись — знову засипали його дротиками.
Якщо римляни наштовхувалися на запеклий опір, то відходили за лінію тріаріїв, які впирали важкі списи в землю, не доводячи справу до зіткнення. Під їхнім захистом принципи та гастати перегруповувалися, допомагали пораненим, а з табору сапери та ауксіларії
підносили зв’язки метальних снарядів. Тоді маніпули могли спробувати обійти противника з флангів або відійти в табір, щоб з його валів закидати ворога.
Задні ряди під час рукопашної битви під гострим кутом пробивали плечі та шиї ворогів, кидаючи свої списи майже вертикально і використовуючи для цього свинцеві вантажі — до початку нашої ери дротик зі свинцем плюмбата стояв на озброєнні, як мінімум, 4 стройових легіонів. У битві при Фарсалі
, легіони отримали наказ Цезаря не кидати пілуми, а колоти ними морди коней. Це була тактично гнучка зброю.
Клятва римських легіонерів звучала так: «Ніколи не покину свого строю, крім як для того, аби врятувати громадянина, нанести удар ворогу або підібрати метальний снаряд». Так що не тільки гладіус, але і дротик був ключовою зброєю римської важкої піхоти. Сила римського легіону була в тактичній гнучкості, а озброєння дозволяло перемагати як на далеких дистанціях, так і зіткнувшись з противником ніс у ніс.