30 славетних атак
13 вересня 1515 року, розпочалася битва під Мариньяно. Неподалік Мілана швейцарські найманці герцога Сфорци зіткнулися з армією французького короля Франциска I, в яку входили загони венеціанців і німецьких ландскнехтів.
Мариньяно — перша поразка швейцарських пікінерів, які нагинали Європу в 14–15 століттях, а також одна з перших битв, виграних артилерією.
Горяни нарвалися. Двісті років вони були найсильнішими на полі бою, а тому не вважали за потрібне розвивати тактику і спорядження. Їхні супротивники раз по раз програвали, але пробували нові методи протидії, поки не знайшли ефективні.
Молодий король Франциск I поставив свої гармати в укріпленому таборі та захистив фалангою ландскнехтів. Раніше це не було для швейцарців проблемою, але з часом німці стали битися краще, а гармати стріляти швидше. Тепер захопити табір одним ударом не вийшло.
Французькі лицарі наскакували на швейцарців з флангів. «30 славетних атак, і про жодну з них в майбутньому не скажуть, що від кінноти було не більше користі, аніж від зайців в обладунках», — писав Франциск матері. В його словах чутно стару травму кавалеристів, яких багато років кривдили піхотним списом.
Навіть зараз лицарям не вдалося прорвати швейцарську формацію. Зате атаки змушували пікінерів зупинятися, займати кругову оборону — і стояти під вогнем гармат. Коли горяни заслабли, в тил їм вдарила венеціанська кіннота. Почалася різанина.
Швейцарський гравер, ювелір і найманий солдат Урс Граф вижив і пізніше зобразив на одному малюнку всі етапи битви. У лівому верхньому кутку ще сходяться пікінери, по центру зліва горяни відбивають наскоки лицарської кінноти, зліва внизу ландскнехт відзначає перемогу, внизу лежать пограбовані трупи вбитих, праворуч по центру висять швейцарці — німці їх ненавиділи і в полон не брали.
Після перемоги Франциск захопив Мілан і познайомився там з Леонардо да Вінчі, придворним художником герцога Сфорци. За рік той на запрошення короля переїхав до Франції, прихопивши з собою кількох учнів та улюблену картину «Мона Ліза». Далі теж було цікаво.