5 легендарних будівель, знищених вогнем
15 квітня 2019 року сталася велика пожежа в соборі Паризької Богоматері. Впав шпиль, згорів дах, але пожежникам вдалося запобігти знищенню фасаду, знаменитих вітражів та інтер’єрів з реліквіями. На щастя, ніхто не загинув. Наступного ранку вогонь загасили.
Нотр-Дам де Парі почали будувати 1163 року на місці першої християнської церкви Парижа, базиліки святого Стефана. Всесвітню відомість храму приніс роман Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері». Публікація роману 1831 року підштовхнула міську владу до реконструкції занедбаної будівлі. Згодом на його основі були створені фільми, мюзикли, анімація.
У наш час собор щорічно відвідували 13 мільйонів туристів. Саме тому пожежа так сильно вразила світ, хоч не завдала в старовинній церкві критичної шкоди. Натомість WAS згадує п’ять легендарних будівель, що згоріли — і капець.
Єрусалимський храм
586 року до нашої ери згорів Перший Єрусалимський храм. За біблійним переказом, його звів цар Соломон. Як храм виглядав, тепер ніхто не знає — зображення не збереглися. Вчені обережно припускають, що він був схожим на інші близькосхідні храми того періоду.
Ймовірно, Храм був невеликим: 30 метрів завдовжки, 10 — завширшки, 15 — заввишки. Всередині було три приміщення: притвор, святилище і святеє святих. Будівлю було спалено під час захоплення Єрусалима військом вавилонського царя Навуходоносора II. На тому місці було зведено потім Другий храм. Від нього лишилася ділянка зовнішнього муру, яку євреї називають Стіною плачу.
Афінський акрополь
Акрополь — так у давньогрецьких містах називали верхній район, де стояли ключові громадські будівлі й головний храм. Найвідоміший акрополь — афінський. Його найпомітніша частина — Парфенон, храм на честь Афіни Діви
.
У 13 столітті до нашої ери на цьому місці оселилися давні греки. 490 року до н. е. вони звели храм Афіни — Старий Парфенон. За 10 років його, разом з іншими будівлями акрополя, знищили перси на чолі з царем Ксерксом. Вже 478 року до н. е. афіняни повернули своє місто й збудували новий акрополь і новий Парфенон, які стоять досі.
Храм Артеміди Ефеської
356 року до нашої ери пожежа поглинула храм богині Артеміди в грецькому місті Ефес
. Гігантську споруду — одне з Семи чудес стародавнього світу — звели 540 року до нашої ери коштом Креза, царя Лідії
.
Храм з мармуру й дерева мав 115 метрів завдовжки та 46 завширшки. Аби увічнити своє ім’я в історії, будівлю спалив ефесянин Герострат. Злочинця намагалися забути, але не змогли. Звідси вислів «геростратова слава».
Александрійська бібліотека
Чи не найбільшою в стародавньому світі була бібліотека, збудована на початку 3 століття до н. е. в єгипетській Александрії. Невідомо, як вона виглядала, але будівля була досить великою, аби зберігати десятки тисяч сувоїв. 48 року до н. е. Юлій Цезар спалив бібліотеку.
Римський полководець тоді втрутився у громадянську війну в Єгипті між царицею Клеопатрою та її братом Птолемеєм XIV. Римська армія потрапила в Александрії в облогу, і легіонери підпалили власні кораблі, аби створити перешкоду перед ворожим флотом Птолемея. Вогонь перекинувся на місто.
В Александрійській бібліотеці згоріли від 40 до 400 тисяч унікальних сувоїв. Згодом її відбудували й знову наповнили книгами. Бібліотека існувала до 4 століття нашої ери й була остаточно знищена, ймовірно, армією імператора Діоклетіана під час облоги міста.
Театр «Глобус»
Лондонський театр «Глобус» побудували 1599 року на кошти акторської трупи, до якої входив Вільям Шекспір. Драматург володів 12,5 % акцій театру, згодом його частка зменшилася до 8 %. «Глобус» звели з використанням дерев’яних балок попереднього театру. Амфітеатр діаметром близько 30 метрів вміщав до 3 тисяч глядачів.
Пожежа сталася 29 червня 1613 року під час вистави «Генріх VIII». Театральна гармата не змогла вистрілити, натомість загорілася. Полум’я швидко охопило балки й солом’яний дах. Дивовижно, але всім вдалося врятуватися. На одному чоловікові запалали штани, та він загасив їх пивом. Театр відбудували вже наступного року. 1642 року його закрила влада пуритан
. «Глобус» відбудували 1997 року.
Далі читайте про ядерний вибух на донецькій шахті.
Фото на обкладинці: Olivier Mabelly / Flickr / CC BY-NC 2.0