Анафема і Мазепа
Чи може єдина помісна православна церква в Україні оголосити святим Івана Мазепу?
Звучить неймовірно, але так само колись сприймалася можливість автокефалії. Принаймні, найнеобхідніший крок до можливої канонізації вже зроблено — архієпископ Йов (Геча), представник Константинопольського патріархату при Всесвітній раді церков, назвав неканонічною анафему, накладену на гетьмана Російською православною церквою. Бо вона була виголошена з політичних причин.
1708 рік, Мазепа переходить на бік Швеції. Король Карл XII не відмовляється від нового союзника в у Північній війні. Зраджений російський цар Петро лютує: намагається витерти ім’я Мазепи з історії, наказує знищувати зображення гетьмана. (Через це на 10 гривнях умовний портрет). Російська православна церква виголошує Мазепі анафему:
«Новый изменник нарицаемый Ивашка Мазепа, бывый Гетман Украинский, или паче антихристов предтеча, лютый волк овчею покрытый кожею, и потаенный вор… со всеми своим единомысленники, скопники и изменники, да будет проклят».
Навесні 1709-го каральна експедиція російських військ знищує Стару Січ на острові Чортомлик. За словами архієпископа Йова, тоді козацтво на чолі з Мазепою повернулося під юрисдикцію Константинопольського патріархату.
Після програної Полтавської битви Мазепа і Карл тікають до молдовських Бендер, що тоді належали Османській імперії. 70-річний гетьман виснажений і незабаром помирає. За словами Йова, гетьмана сповідували священики Константинопольського патріархату.