Люди з банкнот

Національний банк України вилив у металі вигадані образи реальних історичних осіб. Банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень поступово замінять монетами. Портрети залишать ті самі: Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа. Вони є фантазією художників. Як насправді виглядали ці князі та гетьмани, невідомо.

Володимир Великий, 1 гривня. Зображення князя збереглося на монетах, викарбуваних за його наказом, — златниках і срібниках. Також прижиттєвим портретом Володимира деякі історики вважають чоловіче обличчя на одній з фресок Софії Київської.

На основі цих двох образів дослідники доходять висновку, що в князя було довгасте обличчя, масивні надбрівні дуги, ніс з горбинкою, випнута і важка нижня щелепа, підборіддя з ямочкою.

Чи була в князя борода — тривають дискусії. На дизайні купюри 1996 року Володимир мав лише вуса. Історик Михайло Брайчевський переконав художника, що бороди в руських князів з’явилися аж через три покоління. Але на банкнотах зразка 2004 року Володимир бороду відростив, тож матиме її на нових монетах.

Зображення Володимира Великого на монеті власного карбування златник. Джерело: Wikipedia
Фреска в Софії Київській. Ймовірне зображення Володимира Великого. Джерело: fakty.ua
1 гривня 1995 року. Джерело: Національний банк України
1 гривня 2005 року. Джерело: Національний банк України
1 гривня, монета, 2018 рік. Джерело: Національний банк України

 Ярослав Мудрий, 2 гривні. У 1940 році ленінградський антрополог Михайло Герасимов презентував реконструкцію обличчя князя, зроблену за черепом з саркофага в Софійському соборі. Потім кістки начебто повернули до Києва. Коли саркофаг відкрили наступного разу, 2009 року, там знайшли тільки скелет дружини Ярослава. Де його рештки, і коли вони були викрадені, невідомо.

Тепер роботу Герасимова неможливо перевірити. Українські дослідники критикують реконструкцію за монголоїдні риси обличчя та бороду, яка була притаманна московським царям.

На старовинних печатках з портретами Ярослава бороди у нього немає. На гривнях з 2004 року є. На монетах — буде.

Печатка Ярослава. Джерело: Wikipedia
Скульптурний портрет Ярослава Мудрого, автор — Михайло Герасимов, 1940 рік. Джерело: fakty.ua
Реконструкція обличчя Ярослава Мудрого: «Україна. Повернення історії» / 1+1, 2017 рік
2 гривні 1992 року. Джерело: Національний банк України
2 гривні 1995 року. Джерело: Національний банк України
2 гривні 2004 року. Джерело: Національний банк України
2 гривні, монета, 2018 рік. Джерело: Національний банк України

Богдан Хмельницький, 5 гривень. Портрет гетьмана може бути близьким до реального. 1651 року, за життя Богдана, гетьмана зобразив придворний гравер польських королів Вільгельм Гондіус. Чи писав він з натури, невідомо, але риси Хмельницького на гравюрі збігаються зі словесними описами його зовнішності. Портрет Гондіуса ліг в основу всіх наступних. Версія на 5 гривнях: тонкі брови, високе чоло, досить довгий ніс, довгі вуса, запалі щоки, владний і втомлений погляд.

Богдан Хмельницький: гравюра Вільгельма Гондіуса, 1651 рік. Джерело: Europeana Collections / europeana.eu
5 гривень 1992 року. Джерело: Національний банк України
5 гривень 1994 року. Джерело: Національний банк України
5 гривень 2005 року. Джерело: Національний банк України
5 гривень, монета, 2018 рік. Джерело: Національний банк України

Іван Мазепа, 10 гривень. Після переходу гетьмана на бік Швеції, його портрети знищували. Проте нам відомі кількадесят картин і малюнків 17-го — початку 18 століть, які в різний час вважали зображеннями Івана Мазепи. Три-п’ять з них можуть бути достовірними.

Серед прижиттєвих зображень гетьмана називають людину з булавою на дзвоні «Голуб». Він був відлитий 1669 року на замовлення Мазепи для храму в його столиці Батурині.

Неймовірно, але брати-художники Харуки, які працювали над дизайном 10-гривневої банкноти, стверджують, що на них зображений Пилип Орлик. Портрет з обличчям соратника гетьмана начебто випадково потрапив до пачки з варіантами портрета Мазепи, які вони намалювали для Національного банку.

Невідомий художник. «Портрет Івана Мазепи в латах з андріївською стрічкою». Кінець 18 століття. Копія портрета 1700 року. Джерело: Дніпропетровський історичний музей імені Д. І. Яворницького
Невідомий художник. Портрет гетьмана Івана Мазепи, 19 століття. Джерело: Національний музей історії України
Бернінгротг М. «Портрет Яна Мазепи», 1706 рік. Гравюра для журналу «Die Europaische Fama» (Leipzig, 1706 р.)
Іван Мазепа, робота Жана Балюза, кінець 1704 року // Іван Мазепа. — К.: Веселка, 1992. — С.76
Ймовірне зображення Івана Мазепи на дзвоні «Голуб». Джерело: Історичний факультет Московського державного університету імені М.В. Ломоносова / hist.msu.ru
10 гривень 1992 року. Джерело: Національний банк України
10 гривень 1994 року. Джерело: Національний банк України
10 гривень 2006 року. Джерело: Національний банк України
10 гривень, монета, 2018 рік. Джерело: Національний банк України

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter