

Люди з банкнот
Національний банк України вилив у металі вигадані образи реальних історичних осіб. Банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень поступово замінять монетами. Портрети залишать ті самі: Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа. Вони є фантазією художників. Як насправді виглядали ці князі та гетьмани, невідомо.
Володимир Великий, 1 гривня. Зображення князя збереглося на монетах, викарбуваних за його наказом, — златниках і срібниках. Також прижиттєвим портретом Володимира деякі історики вважають чоловіче обличчя на одній з фресок Софії Київської.
На основі цих двох образів дослідники доходять висновку, що в князя було довгасте обличчя, масивні надбрівні дуги, ніс з горбинкою, випнута і важка нижня щелепа, підборіддя з ямочкою.
Чи була в князя борода — тривають дискусії. На дизайні купюри 1996 року Володимир мав лише вуса. Історик Михайло Брайчевський переконав художника, що бороди в руських князів з’явилися аж через три покоління. Але на банкнотах зразка 2004 року Володимир бороду відростив, тож матиме її на нових монетах.





Ярослав Мудрий, 2 гривні. У 1940 році ленінградський антрополог Михайло Герасимов презентував реконструкцію обличчя князя, зроблену за черепом з саркофага в Софійському соборі. Потім кістки начебто повернули до Києва. Коли саркофаг відкрили наступного разу, 2009 року, там знайшли тільки скелет дружини Ярослава. Де його рештки, і коли вони були викрадені, невідомо.
Тепер роботу Герасимова неможливо перевірити. Українські дослідники критикують реконструкцію за монголоїдні риси обличчя та бороду, яка була притаманна московським царям.
На старовинних печатках з портретами Ярослава бороди у нього немає. На гривнях з 2004 року є. На монетах — буде.







Богдан Хмельницький, 5 гривень. Портрет гетьмана може бути близьким до реального. 1651 року, за життя Богдана, гетьмана зобразив придворний гравер польських королів Вільгельм Гондіус. Чи писав він з натури, невідомо, але риси Хмельницького на гравюрі збігаються зі словесними описами його зовнішності. Портрет Гондіуса ліг в основу всіх наступних. Версія на 5 гривнях: тонкі брови, високе чоло, досить довгий ніс, довгі вуса, запалі щоки, владний і втомлений погляд.





Іван Мазепа, 10 гривень. Після переходу гетьмана на бік Швеції, його портрети знищували. Проте нам відомі кількадесят картин і малюнків 17-го — початку 18 століть, які в різний час вважали зображеннями Івана Мазепи. Три-п’ять з них можуть бути достовірними.
Серед прижиттєвих зображень гетьмана називають людину з булавою на дзвоні «Голуб». Він був відлитий 1669 року на замовлення Мазепи для храму в його столиці Батурині.
Неймовірно, але брати-художники Харуки, які працювали над дизайном 10-гривневої банкноти, стверджують, що на них зображений Пилип Орлик. Портрет з обличчям соратника гетьмана начебто випадково потрапив до пачки з варіантами портрета Мазепи, які вони намалювали для Національного банку.








