2864

Флот Діда Мороза проти кріґсмаріне

До весни 1941 року тривав «Перший щасливий час» кріґсмаріне, коли німецькі підводні човни завдали тяжких втрат британському флоту. В січні 1942 року біля узбережжя США розпочався «Другий щасливий час». Восени німці окупували південь Франції, контрольований маріонетковим режимом Віші, та одержали бази на Середземному морі.

Союзники втрачали сотні кораблів. Це підштовхувало британське Адміралтейство шукати нові ідеї. Журналіст, винахідник і шпигун Джеффрі Пайк запропонував військовим для дій у північній Атлантиці будувати кораблі з льоду. Проект крижаного судна називався «Авакум» на честь старозавітного пророка, який передбачив пришестя Ісуса Христа. Ідея дивна, але прем’єр-міністр Черчилль дав згоду на експеримент: «Я надаю велике значення негайному розгляду цих ідей!».

Спочатку на непотоплювані авіаносці планували перетворювати айсберги, забезпечивши їм охолодження і теплоізоляцію. Потім ідея трансформувалася. Команда Пайка вирішила будувати з суміші тирси та льоду. Такий матеріал був міцнішим за кригу, зручнішим в обробці, витримував силу вибуху не гірше за бетон. Суміш назвали «пайкеритом».

На папері авіаносець з пайкериту мав 610 метрів завдовжки, водотонажність у 1,8 мільйона тонн та швидкість 12 км/год. На такій крижаній махині могли б розміститися 3590 людей та 200 літаків. 10-метрові борти з криги на сталевих конструкціях не боялися б авіаударів і торпедних атак. У разі пошкодження пробоїну треба було лише залити водою і заморозити.

Конструювання прототипу навесні замовили в Канаді. За два тижні команда з восьми людей побудувала невеликий крижаний корабель: завдовжки 18 метрів, завширшки 9, вагою 1000 тонн. Прототип пройшов успішні випробування на льодовиковому озері Патриція, і британське Адміралтейство замовило повноцінний крижаний корабель за £ 700 тисяч.

Як це часто буває з новими проектами, після початку роботи виявилося, що авіаносець з пайкериту коштуватиме втричі дорожче, а будівництво триватиме понад рік. Водночас перемога союзників у Північній Африці покращила становище британських ВМС: дальня авіація налагодила патрулювання над Атлантикою. Дорогий проект крижаного авіаносця згорнули.

Що було далі:

  • Прототип судна потопили в озері Патриція. У 1970-х роках металеві рештки були знайдені та вивчені. 1989 року на березі озера встановили дошку для вшанування пам’яті незвичайного корабля.
  • 2009 року ведучі американського телешоу «Руйнівники міфів» збудували катер з суперпайкериту, але замість тирси використали старий папір. Судно без додаткових морозильних приладів випробовували в холодних водах Аляски. За півгодини плавання катер почав танути.

Автор: Юрій Власішен

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter