

Флот Діда Мороза проти кріґсмаріне
До весни 1941 року тривав «Перший щасливий час» кріґсмаріне, коли німецькі підводні човни завдали тяжких втрат британському флоту. В січні 1942 року біля узбережжя США розпочався «Другий щасливий час». Восени німці окупували південь Франції, контрольований маріонетковим режимом Віші
, та одержали бази на Середземному морі.
Союзники втрачали сотні кораблів. Це підштовхувало британське Адміралтейство шукати нові ідеї. Журналіст, винахідник і шпигун Джеффрі Пайк запропонував військовим для дій у північній Атлантиці будувати кораблі з льоду. Проект крижаного судна називався «Авакум» на честь старозавітного пророка, який передбачив пришестя Ісуса Христа. Ідея дивна, але прем’єр-міністр Черчилль дав згоду на експеримент: «Я надаю велике значення негайному розгляду цих ідей!».
Спочатку на непотоплювані авіаносці планували перетворювати айсберги, забезпечивши їм охолодження і теплоізоляцію. Потім ідея трансформувалася. Команда Пайка вирішила будувати з суміші тирси та льоду. Такий матеріал був міцнішим за кригу, зручнішим в обробці, витримував силу вибуху не гірше за бетон. Суміш назвали «пайкеритом».
На папері авіаносець з пайкериту мав 610 метрів завдовжки, водотонажність у 1,8 мільйона тонн
та швидкість 12 км/год. На такій крижаній махині могли б розміститися 3590 людей та 200 літаків. 10-метрові борти з криги на сталевих конструкціях не боялися б авіаударів і торпедних атак. У разі пошкодження пробоїну треба було лише залити водою і заморозити.
Конструювання прототипу навесні замовили в Канаді. За два тижні команда з восьми людей побудувала невеликий крижаний корабель: завдовжки 18 метрів, завширшки 9, вагою 1000 тонн. Прототип пройшов успішні випробування на льодовиковому озері Патриція, і британське Адміралтейство замовило повноцінний крижаний корабель за £ 700 тисяч
.
Як це часто буває з новими проектами, після початку роботи виявилося, що авіаносець з пайкериту коштуватиме втричі дорожче, а будівництво триватиме понад рік. Водночас перемога союзників у Північній Африці покращила становище британських ВМС: дальня авіація налагодила патрулювання над Атлантикою. Дорогий проект крижаного авіаносця згорнули.
Що було далі:
- Прототип судна потопили в озері Патриція. У 1970-х роках металеві рештки були знайдені та вивчені. 1989 року на березі озера встановили дошку для вшанування пам’яті незвичайного корабля.
- 2009 року ведучі американського телешоу «Руйнівники міфів» збудували катер з суперпайкериту, але замість тирси використали старий папір. Судно без додаткових морозильних приладів випробовували в холодних водах Аляски. За півгодини плавання катер почав танути.
Автор: Юрій Власішен