Церковна дипломатія: про що митрополит Шептицький писав Гітлеру
1937 року папа римський Пій XI у своїх посланнях засудив нацизм і комунізм. Українська греко-католицька церква прийняла позицію Святого престолу, але незабаром постала перед дилемою «двох стільців».
1939 року Західну Україну, яку заселяли переважно греко-католики, анексував Радянський Союз. Вже через два роки вермахт відбиває її у Червоній армії. Україну ділять між дистриктом Галичина
і райхскомісаріатом Україна
з центром у Рівному.
Голова УГКЦ митрополит Андрей Шептицький (мирське ім’я — граф Роман Марія Александер Шептицький) дипломатично уникає конфліктів з будь-якою владою, але все ж пише Сталіну про перегини в атеїстичній пропаганді, а голові ЦК КП(б)У Хрущову — про дуже високі податки на селян. Його брата, польського поміщика Леона Шептицького, розстрілюють разом з дружиною.
Після приходу німців митрополит разом з багатьма галичанами сподівається на поліпшення становища церкви і навіть на можливе надання незалежності Україні. Шептицький радить духівництву проявляти лояльність до німців, сам приймає в резиденції офіцерів і нацистських керівників. Він знову пише — тепер вже Гітлеру.
19 вересня 1941 року німці взяли Київ. Через чотири дні зі Львова до берлінської райхсканцелярії приходить лист Андрея Шептицького:
«Ваше превосходительство, як голова української греко-католицької церкви я передаю вашому превосходительству мої сердечні вітання з приводу оволодіння столицею України, золотоверхим містом на Дніпрі — Києвом. Український народ бачить у цьому звільнення столиці від більшовицького ярма — передвістя свого звільнення з рабства».
Закінчується лист обіцянкою молитися за перемогу німців. До цього часу його брата Олександра Шептицького вже розстріляло гестапо.
У листі Гітлеру від 14 січня 1942 року Шептицький дозволяє собі обережну критику. Українські батальйони військової розвідки «Нахтіґаль» і «Роланд» були переформовані в охоронну поліцію і вже не воювали проти Червоної армії, в Києві почалися репресії проти членів ОУН (м), колгоспи не були розпущені. Але найбільше митрополита турбувало можливе приєднання Галичини до Польщі, а Одеської області — до Румунії:
«Відсторонення українців від участі в збройній боротьбі проти їхнього вічного ворога, пліч-о-пліч з німецькими та їхніми союзними військами, позбавило антибільшовицький табір серйозного морального політичного фактора.
Приєднання західної української землі Галичини до Генерального Губернаторства (Польщі) та передача Одеси разом із областю під управління Румунії
, позбавлення українського народу найменших надій на те, що ці землі пізніше будуть возз’єднані з материком, усе це викликало гнітюче враження.
Ми запевняємо вас, ваше превосходительство, що керівні кола на Україні
прагнуть до найтіснішої співпраці з Німеччиною, щоб з’єднаними силами німецького і українського народів завершити боротьбу проти спільного ворога і встановити новий порядок на Україні й в усій східній Європі».
Лист підписаний також Андрієм Левицьким — головою уряду УНР у вигнанні, Андрієм Мельником — головою ОУН (м), Миколою Величковським — головою Української національної ради, Іваном Омеляновичем-Павленком — генералом УНР, командиром батальйону німецької допоміжної поліції.
Митрополит публічно виступав проти будь-якого кровопролиття, намагався примирити ворогуючі течії ОУН, а також допомагав переховувати євреїв у греко-католицьких храмах і монастирях. Через співпрацю Андрея Шептицького з нацистами Ізраїль не міг надати йому звання Праведника народів світу
, але 1996 року Праведником було визнано його брата Климентія.
Андрей Шептицький помер 1944 року, встигнувши висловити в листі «Йосипу Віссаріоновичу Сталіну, Вождю і Великому Маршалу непереможної Червоної Армії» щиру подяку за «приєднання західноукраїнських земель до Великої України». Архімандрита Климентія Шептицького було засуджено на 25 років, він помер 1951 року у Володимирському централі.
Далі розбираємося, хто 1941 року підірвав Успенський собор Києво-Печерської лаври.