Генетика проти генеалогії: звідки пішли перші польські королі

П’ясти були першою королівською династією Польщі. Її представник Юрій ІІ Болеслав у 1325–1340 роках правив Галицько-Волинським князівством. Однак стосовно походження династії тривають дискусії: на думку одних дослідників, перші П’ясти були норманами, на думку інших, — слов’янами з Великої Моравії. Зараз польські вчені намагаються відповісти на це питання за допомогою генетики. Але не все так просто — дружини П’ястів, можливо, ходили наліво.

Знайти зразки ДНК представників династії виявилося непросто. У науковців була інформація про поховання близько 500 членів родини, але більшість із них виявилися пошкодженими або перемішаними з пізнішими похованнями. Зібрати вдалося ДНК приблизно 30 П’ястів, які жили в період від 11 до 17 століття.

Болеслав Хоробрий. Джерело: polona.pl

Генеалогічне дерево по чоловічій лінії зазвичай встановлюють за Y-хромосомою — вона передається від батька до сина майже без змін. Тож треба було лише визначити стандартну для П’ястів Y-хромосому. Проте виявилось, що Y-хромосоми у членів сім’ї не збігаються. Пояснень цьому може бути декілька:

  1. не всі відібрані для аналізу останки належали П’ястам;
  2. історія роду була більш заплутаною, ніж вважалося раніше;
  3. деякі дружини П’ястів не були вірними своїм чоловікам.

Розв’язати проблему може допомогти ДНК одного з перших П’ястів — Болеслава Хороброго (967–1025). Місце його поховання нібито відоме, але чи саме його кістки там лежать, достеменно невідомо. Зараз вчені досліджують фалангу пальця з гробниці. Якщо його Y-хромосома буде такою ж, як в останків Владислава І Германа (1043–1102), Болеслава ІІІ Кривоустого (1086–1138) та більш пізніх П’ястів, то можна буде припускати, що в гробниці саме його останки, а його Y-хромосома — істинно п’ястівська. Дослідження тривають.

Читайте далі про подружні зради в 19 столітті.

На обкладинці: обрання П’яста. Джерело: polona.pl

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter