Голуб, який врятував світ

6 червня 1944 року розпочався найбільший десант в історії. Понад 6 900 кораблів і 11 500 літаків забезпечили висадку на узбережжі Нормандії 156 тисяч військовиків з армій США, Великої Британії та Канади.

Аби приховати від німців час і місце вторгнення, союзники провели масштабну кампанію дезінформації. Але успіх не був гарантований. Командувач операцією генерал Ейзенхауер заздалегідь підготував заяву, в якій брав на себе відповідальність за провал.

У штабах чекали перших звісток з берегів Франції у передінфарктному стані, але після виходу з британських портів кораблі дотримувалися суворого радіомовчання. У цей час над Ла-Маншем щосили махав крилами поштовий голуб Королівської авіації NPS.42.31066.

Птах подолав 265 кілометрів за 5 годин. До лапки було прив’язане повідомлення кореспондента Reuters Монтаґ’ю Tейлора:

«Ми в 20 милях (32 км) від пляжів. Перші десантники висадилися о 07:50. Сигналізують, що противник на пляжах не протидіє вогнем. Кораблі тримають стрій. “Лайтнінги”, “Тайфуни”, “Фортеці” пролетіли над береговою лінією о 05:45. Ворожих літаків не помічено».

За це повідомлення NPS.42.31066 отримає медаль та ім’я — Густав. Він у пошані переживе війну, але безглуздо загине після. На Густава випадково наступили під час чищення клітки.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter