Інша Мадонна: прихований ескіз на полотні да Вінчі

Іноді простіше виконати замовлення по ТЗ клієнта, ніж думати над неординарними й кращими рішеннями. Так роблять не тільки сучасні дизайнери, так само чинили генії мистецтва. Леонардо да Вінчі — не виняток. Це видно на прикладі його шедевра «Мадонна в скелях».

2005 року дослідники Національної галереї Лондона, де зберігається картина, виявили під шаром фарби фрагмент ескізу. У чорновому варіанті очей Марії знаходився вище — стало зрозуміло, що спочатку геній бачив свою картину іншого.

Зараз вдалося провести більш якісне сканування 500-річного полотна, яке показало наскільки чорновий ескіз відрізняється від фінального варіанту.

Марія спочатку знаходилася лівіше, її обличчя було повернуто до немовляти, сам Ісус сидів трохи по-іншому. На ескізі видно, що в Ангела були пишніші кучері та він міцно обіймав Спасителя, хоча на малюнку олійними фарбами — просто притримує.

«Мадонна в скелях» існує у двох варіантах. Перший — більш ранній — знаходиться в Луврі. Він практично ідентичний другій копії, яку досліджували в Лондоні. Примітно, що виявлений ескіз сильно відрізняється від раннього полотна.

Писати вдруге один й той самий сюжет Леонардо да Вінчі довелося на замовлення для капели міланської церкви Сан Франческо. Між двома полотнами — різниця близько 22 років.

Можливо, художник почав імпровізувати, але передумав і повернувся до перевіреного варіанту. Або його попросив замовник.

Читайте далі, через яку хворобу да Вінчі не закінчив Мону Лізу.

 

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter