Підтримуємо Песешет: як насправді звали першу відому лікарку

Єгиптянку Меріт Птах часто називають першою відомою жінкою-медиком в історії. Вважають, що її життя припало на період Другої Династії — десь у 2890–2686 роках до нашої ери. У 20 столітті вона стала важливим символом жінок в науці: Меріт Птах часто згадують в статтях, комп’ютерних іграх, науково-популярних книгах з історії, на її честь навіть назвали кратер на Венері. Однак чи існувала вона насправді?

Мікробіолог та історик медицини з Університету Колорадо Якуб Квецинський стверджує, що ні. За його словами, ім’я Меріт Птах вперше з’являється 1938 року. Тоді вийшла книга лікарки, активістки та дослідниці історії медицини Кейт Кемпбелл Херд-Мід «Історія жінок в медицині: від найдавніших часів до початку 19 століття». У ній розповідається про розкопки гробниці в Долині Царів, де знайшли «малюнок лікарки на ім’я Меріт Птах, матері верховного жерця, який називає її “Верховною цілителькою”».

Перша згадка Меріт Птах виявлена в книзі 1938 року, що описує світову історію жінок в медицині. Її авторкою була історикиня медицини, лікарка та активістка Кейт Кемпбелл Херд-Мід. Фото: National Library of Medicine

У статті для Journal of the History of Medicine and Allied Sciences Квецинський пише, що свідчень про цілительку з таким іменем немає в жодних відомих списках цілителів та чиновників Стародавнього Єгипту. Також він зазначає, що в Долині Царів, де нібито похований син Меріт Птах, єгиптяни почали ховати людей аж на 1000 років пізніше, у період Нового Царства. Проте існувала інша жінка, у якої було багато спільного з Меріт Птах.

Песешет та Меріт Птах належали до одного періоду і про обох є згадки в гробницях їхніх синів, жерців високого рангу. Фото: University of Colorado Anschutz Medical Campus

Під час розкопок у Гізі в 1929–30 роках археологи дослідили гробницю придворного часів Старого Царства на ім’я Ахететеп. У ній знайшли зображення жінки на ім’я Песешет, імовірно, матері покійника, з підписом «Наставниця цілительок». Опис знахідки зустрічається в кількох книгах, одна з яких потрапила в особисту бібліотеку Херд-Мід.

Песешет та Меріт Птах належали до одного періоду і про обох є згадки в гробницях їхніх синів, жерців високого рангу. На думку Квецинського, Херд-Мід просто переплутала Меріт Птах з Песешет, і таким чином на основі реальної історії про цілительку Песешет з’явилася легенда Меріт Птах — «першої лікарки в історії».

Ім’я Меріт Птах відтоді поширилося у середовищі істориків-любителів, а з активізацією боротьби за права жінок в 60-х роках стало символом емансипації. Але схоже, тепер ім’я  доведеться замінити.

Читайте далі навіщо європейці їли єгипетських мумій.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter