Пил і посуха. Першу в історії імперію знищила погана погода
Могутня Аккадська держава — перша імперія в історії людства — раптово впала близько 4200 років тому. Говорячи про можливі причини, історики переважно згадували ворожу навалу, але підозрювали й клімат. Тепер є докази, що провідну роль у занепаді зіграли кліматичні зміни.
Аккадська імперія існувала в Месопотамії
приблизно з 2334 до 2154 року до нашої ери. Її створив цар Саргон із міста Аккад, силою об’єднавши під своєю владою східних семітів і давні міста шумерів. Пізніші стародавні близькосхідні імперії — Новошумерська, Вавилонська, Ассирійська — вважали саме її еталонною державою.
У 22 столітті до н. е. головні аккадські поселення зненацька покинули жителі, й близько трьох століть люди не селилися в тих місцях. Археолог Гарві Вайс висунув припущення, що могутність Аккадської держави підірвали несприятливі кліматичні умови. Серйозних доказів цієї гіпотези не було, доки в жовтні 2019 року група японських і німецьких вчених не опублікувала свою про дослідження коралів в Оманській затоці.
Що розповіли корали
Дослідники зробили палеокліматичну реконструкцію температури й гідрологічних змін у місцевості довкола розкопок в Телль-Лейлан на північному сході сучасної Сирії, де був центр Аккадської держави. Вони проаналізували шість зразків викопних коралів роду Porites з Оманської затоки, над якою дують вітри з Месопотамії.
За нормальних умов на колишніх центральних аккадських землях взимку завше йдуть сильні дощі. Однак геохімічний аналіз коралів показав, що в часи занепаду Аккаду ці місця страждали від сильної посухи, яка почалася раптово й тривала сотні років. Викопні рештки засвідчили, що тоді взимку сезон Шамалю
був дуже довгим. Пилові бурі й нестача води, ймовірно, викликали великі проблеми в сільському господарстві. В результаті чого імперію вразили голод і соціальна нестабільність. Добили Аккад войовничі племена кутіїв, які жили на заході Іранського нагір’я.
«Хоча офіційною ознакою краху Аккадської імперії було вторгнення до Месопотамії чужоземного населення, наші викопні зразки — це часові вікна, які показують, що зміни клімату внесли значний вклад у занепад імперії», — пояснив доктор Цуйосі Ватанабе з Університету Хоккайдо. На його думку, подальші міждисциплінарні дослідження допоможуть краще зрозуміти зв’язки між змінами в кліматі й у суспільстві.