3584

Чи калічили в Османській імперії українських рабів?

Першою фавориткою Сулеймана Пишного, яку Хюррем-Роксолана посунула з ліжка султана, була черкеска Махідевран. Вона пережила суперницю і померла у 81 рік. За традицією, після смерті Махідевран рабів звільнили. У складеному з цього приводу свідоцтві итикнаме зазначено, що більшість служниць мали шрами на руках та обличчі, а в одного євнуха були відтяті вуха.

Неприємний факт з історії Османської імперії пояснює дослідниця Олександра Шутко.

Згідно з описом майна, Махідевран володіла 6 чоловіками (чотири були євнухами) та 14 жінками африканського, балканського, кавказького і українського походження. На жаль, відомі лише їхні мусульманські імена.

Видимі сліди тілесних ушкоджень мали чотири з п’яти українок. Середнього зросту, світлоока і білолиця Абіде — шрам на нижній шелепі; світловолоса Зейнеб — рана на обличчі; висока світлоока Дільруба — шрам над лівим оком; середнього зросту із сірими очима та трьома родимками над бровами Махпейкер — шрам на правій руці; смаглява кароока Ферахшад — шрам на правій щоці.

Це може свідчити про жорстоке поводження з боку Махідевран, гонористої доньки князя Айдара Темрюка. Венеційський посол Бернардо Наваджеро писав, що 1526 року Махідевран через ревнощі побила Роксолану. Однак турецькі історики схиляються до думки, що свої поранення служниці отримали під час захоплення у полон татарами. Коран наказує добре ставитися до рабів та звільняти їх через 5–8 років полону. Сулейман Пишний дотримувався цієї настанови. Навряд Махідевран посміла б знущатися з жінок.

Імовірніше, що поранені невільники потрапляли до Махідевран через її фінансові негаразди. Залежно від віку, вроди, стану здоров’я та навичок, люди коштували в Османській імперії 16 століття до 3000 акче ($ 9000). Збереглися відомості, як вродливу цнотливу дівчину продали в Бурсі до гарему паші за 2000 акче ($ 6000). Жінок з шрамами на обличчі багаті османи не купували, тож вони коштували тільки 300–400 акче ($ 900–1200).

1553 року султан стратив за зраду старшого сина Мустафу, а його матір Махідевран вислав із Стамбула до Бурси. Жінку позбавили фінансового утримання. Вона жила бідно й не мала грошей на придбання рабів преміального рівня.

На обкладинці: Османи з християнськими рабами на гравюрі 1608 року; Salomon Schweigger / Akademische Druck 1608

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter