Сімпсони з Запорізької Січі
Після ліквідації Запорізької Січі 1775 року Російська імперія запросила на козацькі землі колоністів з Європи. Що тодішніх переселенців-менонітів пов’язує з мультсеріалом «Сімпсони», розповідають історики Едуард Андрющенко та Максим Штатський.
Менонітська течія протестантизму виникла у 16 столітті в Нідерландах. Прихильники мали репутацію добрих господарників: трудящих, чесних, непитущих. Через категоричну відмову від насильства вони уникали призову до армії, тож мусили часто емігрувати. З Нідерландів перебралися до північно-німецьких князівств, згодом до Пруссії, а там одержали запрошення Катерини ІІ до України.
«І на Січі мудрий німець картопельку садить», — писав про менонітів Тарас Шевченко. Імператриця обіцяла переселенцям значні пільги: довічне звільнення від служби в армії, податкові канікули на 10 років, гроші на дорогу та облаштування.
Сотні родин повірили. Перша хвиля колоністів заснувала поселення в межах та навколо нинішнього Запоріжжя, друга — на річці Молочній, в центрі сучасної Запорізької області. Свою репутацію меноніти виправдали: обробляли землю, розводили тварин, виробляли пиво, вино, цеглу, сільськогосподарські машини. Запорізький автомобілебудівний завод (ЗАЗ) почався з майстерень меноніта Абрахама Коопа.
Готуючись до нової війни з Османською імперією, російська влада порушила обіцянку. 1874 року менонітів вирішили забирати до війська. Частина лишилася й добилася права на «альтернативну службу»: у флотських майстернях, пожежниками та лісничими. Близько 900 родин вирушили до Америки. Серед переселенців була родина Ґрейнінґів, нащадки якої розселилися США та Канадою. 1954 році в Гомера Ґрейнінґа народжується син Метт — автор «Сімпсонів» та «Футурами».
До школи майбутній мультиплікатор знатиме лише мову предків — німецько-платський діалект, яким говорили меноніти України. Згадки про менонітів неодноразово трапляються у мультсеріалі. Саме прізвище Сімпсон нагадує прізвище засновника менонітства Менно Сімонса. Батька намальованого Гомера Сімпсона звуть Абрахам — як діда та прадіда реального Метта Ґрейнінґа.
Сьогодні в Україні лишилося тільки три громади менонітів, але часом нащадки колоністів приїжджають на Запоріжжя із США та Канади, щоб побачити землю предків. Колись найбільше менонітське поселення України, Гальбштадт, тепер є містом Молочанськ Запорізької області. За даними північноамериканських дослідників менонітської спадщини, зокрема канадця Делберта Плетта, звідти походить й рід Ґрейнінґів.
Читайте далі про міліардерів з Великих Пріцьок
На обкладинці — за годинниковою стрілкою: Метт Ґрейнінґ — Гомер Ґрейнінґ (батько) — Абрахам Ґрейнінґ (дід) — Абрахам Ґрейнінґ (прадід).