1618

Глухівські статті: скільки Московія платила козакам?

Після смерті Богдана Хмельницького українськими землями керували два гетьмани: по одному на кожен з берегів Дніпра. Об’єднати країну 1668 року спробував правобережний гетьман Петро Дорошенко, але втратив підтримку козаків і повернувся до себе в Чигирин. За головного на Лівобережжі Дорошенко лишив «наказного гетьмана» Дем’яна Ігнатовича.

Ігнатович швидко схилив коліно перед царем Олексієм Михайловичем. Наступним кроком було підписання нового договору з Москвою — складені Хмельницьким статті 1654 року втратили актуальність.

Царя на перемовинах в Глухові представляв воєвода Григорій Ромодановський. Обговорення йшло три дні. Многогрішний погодився на скорочення козацького реєстру і відмову Гетьманщини від самостійної дипломатії, але відстояв право збирати податки і одержувати з Москви зарплатню для старшини.

Порівняно зі статтями Хмельницького, в угоді 1669 року поменшало оплачуваних адміністративних посад (прибрали суддів, полкових писарів), але побільшало козацьких чинів.

У документі зафіксоваий розмір щорічних виплат з царської скарбниці:

  • гетьману — 1000 золотих червінців в рік (≈ 37 кілограмів срібла);
  • військовому писарю і генеральному обозному — по 1000 злотих (≈ 6 кг срібла);
  • полковникам — по 100 єфимків (≈ 3 кг срібла);
  • осавулам — по 200 злотих (≈ 1,2 кг срібла);
  • гетьманському бунчужному і полковим сотникам — по 100 злотих (≈ 0,6 кг срібла);
  • реєстровим козакам — по 30 злотих (≈ 0,18 кг срібла).

За три роки козацька старшина організувала заколот. Дем’яна Многогрішного звинуватили у змові з Дорошенком і Османською імперією, доправили до Москви, а потім заслали до Сибіру.

Читайте далі про козацьке минуле героїв серіалу «Сімпсони».

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter