Як запалити протест... і себе — Чехословаччина, 1969

16 січня 1969 року, двадцятирічний активіст антирадянського руху Ян Палах вийшов на Вацлавську площу в центрі Праги. Студент-філософ зняв пальто, дістав з портфеля пляшку з бензином, облив себе і підпалив. Від болю хлопець вискочив на дорогу і ледь не потрапив під трамвай. Перехожі збили вогонь, Палаха відвезли до лікарні. У портфелі знайшли листи з протестами проти введення радянських військ до Чехословаччини.

З опіками 85% тіла студент помер через три дні. До весни 1969 року приклад Палаха спонукав ще три десятки людей.

Ось найвідоміші історії:

• 20 січня 1969 року, в день траурної ходи з нагоди смерті Палаха, на площі міста Пльзень спалив себе 25-річний робітник Йоcеф Главати. Влада назвала його депресивним алкоголіком, а приводом до самогубства — складне розлучення з дружиною.

• 25 лютого 1969 року живим смолоскипом став 18-річний студент залізничного технікуму Ян Заїц. Після протесту Палаха за Вацлавською площею стежили, тож Заїц підпалив себе в сусідньому будинку. Поруч знайшли записку: «Оскільки, попри вчинок Яна Палаха, наше життя повертається у звичне русло, я вирішив розворушити вашу свідомість, ставши живим смолоскипом №2…»

• 4 квітня 1969 року біля центральної площі міста Їглава облив себе двома пляшками розчинника і підпалив 39-річний робітник Евжен Плоцек. 1968 року він вступив до комуністичної партії Чехословаччини, але після серпневої інтервенції СРСР розчарувався. У день самогубства на площі тривали масові гуляння. Люди спочатку не зрозуміли, що відбувається — постать у вогні сприйняли за атракціон.

• 13 квітня 1969 року вслід за Палахом пішов 20-річний латвійський студент Еліягу Ріпс. Близько четвертої години дня він вийшов до пам’ятника Свободи в центрі Риги з пляшкою бензину, сірниками і плакатом «Протестую проти окупації Чехословаччини». Отримав легкі опіки шиї та рук — вчасно нагодилися перехожі. Потім були допити, в’язниця, психлікарня. Лише 1971 року Ріпс зміг вирватися з клініки і разом з сім’єю емігрував до Ізраїлю. Зараз професору математики 69 років.

У січні 1989 року в Чехословаччині пройшли масові маніфестації з нагоди 20-річчя акції Палаха. Поліція відповіла розгоном та арештами, але це не допомогло. У листопаді трапилася Оксамитова революція. Чехословаччина скинула комуністичний режим.

На обкладинці зліва направо, згори донизу: Ян Палах, Ян Заїц, Евжен Плоцек, Йоcеф Главати, Еліягу Ріпс

А колись чехи просто скидали політиків з вікон. Читайте далі про празьку дефенестрацію.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter