Пиво як зброя антитерору. Інцидент 1985 року в Норвегії

21 червня 1985 року відбулося перше в історії Норвегії захоплення літака. «Боїнг-737» компанії Braathens SAFE вилетів з Тронгейма до Осло зі 116 пасажирами на борту. Невдовзі один з них, у костюмі та сонцезахисних окулярах, показав стюардесі пістолет і наказав повідомити капітану про захоплення лайнера.

Викрадачем був Штейн Арвід Хусебі. На свої 24 роки він уже мав п’ять судимостей за злочини на кшталт погроз поліціянту і збройного пограбування таксі. До того в його житті були регулярні побиття батьком, спиртне з 13 років, алкоголізм у 17, лікування в психіатричній клініці. За день до інциденту Хусебі нарешті закінчив школу й того ж вечора купив пістолет. Зброя була пневматичною.

Пілоти доповіли про ситуацію на землю. В салоні все було тихо: Хусебі сидів у хвості, не привертаючи увагу інших пасажирів. Лише коли «Боїнг» приземлився в Осло і був оточений поліцією, викрадач заявив, що має вибухівку і сховався в туалеті.

З вбиральні Хусебі спостерігав за ситуацією в салоні та регулярно озвучував вимоги принести йому пива. Він був незадоволений ставленням до себе з боку держави, тож хотів поговорити з прем’єром-міністром, міністром юстиції та пресою.

Вже за годину перемовники схилили Хусебі відпустити 70 пасажирів, які поспішали на пересадку. Ще за пів години він звільнив усіх, крім членів екіпажу. Ввечері пиво в бортовому буфеті скінчилося. Тоді Хусебі погодився віддати зброю в обмін на поповнення запасу пива. Щойно пістолет було викинуто на летовище, до салону застрибнули спецпризначенці. Ніхто не постраждав.

Судовий психолог констатував, що обвинувачений має слабке психічне здоров’я і погану здатність приймати раціональні рішення. Штейна Арвіда Хусебі засудили до 3 років позбавлення волі й 5 років спеціального нагляду.

Далі читайте про те, як уникли жертв при посадці ТУ-124 на Неву.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter