Скільки прожили відкривачі гробниці Тутанхамона
1922 року Говард Картер і спонсор його розкопок граф Карнарвон стали першими за три тисячоліття людьми, які зайшли до гробниці Тутанхамона. Це було справжнє наукове дослідження. Археологи обережно просувалися коридорами та поховальними камерами, ретельно фіксуючи всі знахідки.
Лише 12 лютого 1924 року Картер нарешті підняв кришку гранітного саркофага. Джорджа Карнарвона поруч не було. 56-річний аристократ, який розбагатів після одруження з позашлюбною дочкою банкіра Ротшильда, кількома місяцями раніше помер від запалення легенів. Преса була в екстазі — підтвердилася легенда щодо прокляття фараонів.
За кілька наступних років померли 7 чоловік: учасники розкопок, їхні близькі родичі або співробітники. Кожна смерть роздувалася в пресі. Міф про прокляття виявився живучим, і газети ще багато років «вбивали» свідків розкриття гробниці. Один з таких списків містив 26 імен.
Насправді, середня тривалість життя серед людей, які потурбували Тутанхамона, склала 75 років. П’ятеро дослідників змогли відзначити 80-річний ювілей, один дожив до 92. Археолог Говард Картер помер у 64 — через 17 років після відкриття.
Для порівняння, наприкінці 19 сторіччя в українських губерніях Російської імперії чоловіки і жінки жили в середньому 36 років. У сучасній Україні середня очікувана тривалість життя трохи не дотягує до 72 років.
Сьогодні легенду намагаються пояснити потенційно небезпечними грибками, що живуть на муміях і стінах єгипетських гробниць. Можливо, вони спричиняли хвороби в стародавніх грабіжників. Однак підвищена смертність серед сучасних єгиптологів не спостерігається.
Фото: The Griffith Institute, Oxford. Colorized by Dynamichrome for the Exhibition «The Discovery of King Tut» in New York