Сультепекська різанина: взаємна жорстокість індіанців і конкістадорів
Чотири роки тому в руїнах стародавнього міста Сультепек мексиканські археологи виявили людські рештки зі слідами тортур і насильницької смерті, що настала приблизно в один час. Звичайна справа для доколумбової епохи: ацтеки, майя та їхні сусіди практикували криваві ритуали.
Ретельне вивчення кісток із Сультепека дозволило встановити, що того разу індіанці принесли в жертву своїх завойовників — іспанців. До 500-річчя висадки Ернана Кортеса в Мексиці вчені відтворили ланцюжок подій. Результати дослідження опубліковано на сайті Національного інституту антропології та історії Мексики.
У червні 1520-го, за рік після висадки конкістадорів, індіанці акольхуа захопили караван, що прямував із прибережного Веракрусу
вглиб країни. Серед 350 людей іспанських солдатів було небагато. П’ятдесят жінок, десять дітей, інші — слуги з місцевих індіанців, кубинські та африканські раби.
Кортес на допомогу прийти не міг, оскільки в цей час брав ацтекську столицю Теночтітлан. Акольхуа залишили полонених у Сультепеку і протягом півроку вбивали під час ритуальних урочистостей, щоб налякати своїх сусідів тлашкальтеків, які підтримали іспанців.
У південній частині міста археологи розкопали залишки цомпантлі — етажерки, на якій виставлялися черепи страчених. Вдалося ідентифікувати 14 жертв. Посередині поставили черепи індіанців тотонакі, декількох іспанців і мулата. З боків — жіночі черепи, верхній ряд складався з черепів тлашкальтеків.
Акольхуа не пошкодували навіть вагітних. Жінка, що була вбита разом із плодом, прирівнювалася до воїна й вважалася цінною жертвою. У Сультепеку археологи виявили рештки розрубаного навпіл жіночого тіла, поруч із ним лежали дитячі кістки. Автори дослідження вважають, що після смерті м’язи деяких жертв відокремлювали від кістки та поїдали.
Дісталося також тваринам, які йшли в каравані. Коней, корів, овець, кіз, ослів вбили та з’їли. Собак і свиней, яких індіанці вважали за псів, тільки зарізали: собака в міфології Мезоамерики
вважався провідником до потойбічного світу.
З особливими почестями принесли в жертву воїна з Табаско
. Його спалили, розчленували, а поруч поклали рештки іншої людини. Так, на думку антропологів, акольхуа повторили міф про творіння та руйнування світу: воїн символізував бога-творця Ометеотла, кістки поруч — його дітей.
У березні 1521 року Кортес направив до Сультепека каральний загін на чолі з лейтенантом Гонсало де Сандовалем. Індіанці намагалися заховати трупи іспанців, скидаючи їх до колодязів, але це не допомогло. Конкістадори повністю зачистили місто. В іспанській Уельві, в монастирі Ла-Рабіда, де похований Сандоваль, досі зберігається меч, яким він рубав індіанців акольхуа.