Операція «Рімон-20»: ізраїльські аси проти радянських «іхтамнєтов»
В результаті блискучої перемоги в Шестиденній війні Ізраїлю вдалося захопити значні території у своїх супротивників. Це дозволило невеликій державі нарешті отримати стратегічну глибину, яка була життєво важливою для протистояння з сусідами. Одним із подібних «надбань» став Синайський півострів
, який відігравав величезну роль в протистоянні Єгипту та Ізраїлю.
Попри розгром, Єгипту вдалося досить швидко відновити боєздатність армії внаслідок постачання озброєнь із СРСР, і того ж 1967 року почалося нове військове протистояння — Війна на виснаження, а основною лінією зіткнення став Суецький канал. Єгипетське командування, розуміючи що в маневровій війні здобути перемогу над Ізраїлем буде практично неможливо, вирішило виснажити противника постійними обстрілами, авіанальотами та вилазками диверсантів, на що Ізраїль відповів тим же.
Всупереч тому, що Єгипет отримував у величезних кількостях сучасну військову техніку з СРСР, в тому числі винищувачі та зенітно-ракетні комплекси, перевага ВПС Ізраїлю в конфлікті була очевидною. Це змусило президента Гамаля Абделя Насера просити Москву розмістити в Єгипті радянські частини протиповітряної оборони. Радянське керівництво запит єгипетської сторони задовольнило й почало потай відправляти війська на територію Єгипту.
Серед радянських частин, дислокованих в Єгипті, були 135-й винищувальний авіаційний полк і 35-я окрема винищувальна авіаційна ескадрилья, на озброєнні яких були МіГ-21МФ
. Радянські льотчики розсікали на літаках із розпізнавальними знаками ВПС Єгипту, але про їхню участь у конфлікті досить швидко стало відомо ізраїльському командуванню. Радянські пілоти були серйознішою загрозою, ніж єгиптяни. Генерал Мордехай Ход, командувач ВПС Ізраїлю, поставив завдання розробити ряд заходів у відповідь.
Для початку ізраїльська авіація «прощупала» радянських зенітників. 18 липня 1970 року в результаті авіанальоту була знищена пускова установка, загинуло 8 радянських військовослужбовців. З 24-х ізраїльських літаків «совітам» вдалося збити два й підбити один. Прийшов час повітряного бою.
За планом операції під кодовою назвою «Рімон-20»
планувалося заманити радянські винищувачі в засідку й знищити. Всього в операції брали участь 4 французьких Dassault Mirage як приманка та 4 «Міражи»
з четвіркою американських F-4 Phantom II в засідці. Крім того, для участі в операції були відібрані кращі аси ВПС Ізраїлю.
30 липня 1970 роки чотири винищувачі «Міраж», які виконували роль приманки, з’явилися в повітряному просторі Єгипту. Літаки йшли парами, максимально близько один до одного, через що на екрані радара були видно лише дві позначки цілей. Разом з ними, залишаючись непоміченими на гранично малій висоті, йшли 8 винищувачів групи засідки. Для перехоплення «розвідників» були підняті 20 МіГів.
Встановивши візуальний контакт із цілями, радянські пілоти виявили чотири літаки супротивника, а не два, й замість того, щоб спробувати піти, «Міражі» розгорнулися для атаки. Командувач операцією генерал Ход ввів у бій ударну групу й радянські МіГи виявилися оточені ізраїльськими літаками. У швидкоплинному бою, що тривав всього 6 хвилин, було збито чотири МіГа
. Загинули четверо радянських льотчиків.
В ході бою було пошкоджено всього один ізраїльський «Міраж», який зміг дотягнути до бази.
Що було далі:
- 2 серпня 1970 року польоти радянських літаків було припинено, а командувач ВПС СРСР маршал Павло Кутахов, що прибув до Каїра днем раніше, наказав провести розслідування. Поразці радянських пілотів потай раділи єгиптяни, яких часто жорстко критикували військові радники з СРСР.
- 5 серпня 1970 року Ізраїль запропонував свій план мирного врегулювання. Єгипет, втративши радянську підтримку в повітрі, пішов на переговори та прийняв умови ізраїльтян.
- За три роки Війни на виснаження Ізраїль втратив на єгипетському фронті 17 літаків, збивши 138 літаків і вертольотів противника. Збиті в ході операції «Рімон-20» радянські МіГи до їх числа не входять.
- Перемир’я протрималося три роки. 6 жовтня 1973 року Єгипет і Сирія знову напали на Ізраїль. Почався четвертий арабо-ізраїльський конфлікт — Війна Судного дня.
Читайте далі, як Ізраїль залишив Сирію без ядерної бомби.
Автор: Руслан Азамбаєв