Жертви інцесту: чому вимерли останні мамонти

Під час останнього Льодовикового періоду мамонти були найбільш поширеним родом великих ссавців на планеті. Вони заселяли величезні території Євразії та Північної Америки. 10 500 років тому мамонти майже повністю вимерли, але невелика група ще кілька тисячоліть прожила на острові Врангеля в Північному Льодовитому океані. Генетики відтворили їхню ДНК і довели — врангелівських мамонтів знищив інбридинг, а останні представники виду навіть не відчували запахів.

Щодо причин вимирання мамонтів досі точаться суперечки. Мало в кого є сумніви, що основною причиною було різке потепління, але деякі дослідники вважають, що люди також доклали руку до зникнення виду. Проте деякі популяції мамонтів не загинули одразу. Одна з них була на острові Святого Павла в Беринговому морі, друга — на острові Врангеля у Північному Льодовитому океані. Островами ці клаптики суші стали після потепління, коли внаслідок танення льодовиків піднявся рівень океану. Декілька маленьких груп мамонтів виявилися відрізаними від решти світу.

Мамонти з острова Святого Павла вимерли 5 600 років тому. На думку дослідників, це сталося через зменшення кількості прісної води на острові. На острові Врангеля мамонти прожили ще півтори тисячі років, остаточно вимерши 4 000 років тому.

2017 року науковці порівняли геноми мамонта з острова Врангеля, який жив 4 300 років тому, та мамонта з континенту, який жив приблизно 45 000 років тому. В ДНК острівного мамонта знайшли багато генетичних мутацій, яких не було у більш раннього представника виду. Вчені зробили висновок: через малу кількість мамонтів на острові та низьке генетичне різноманіття у популяції за кілька тисячоліть накопичилися шкідливі мутації, тобто фактично мамонти на острові не вимерли, а виродилися.

У новому дослідженні американські та австрійські генетики вирішили перевірити, чи дійсно мутації мамонтів з острова були такими згубними. Адже генетичні мутації відбуваються постійно у всіх організмів, і більшість із них ніяк не впливають на виживання організму та виду. Для цього науковці відтворили мутовані фрагменти ДНК врангелівського мамонта, помістили їх у живі клітини в лабораторії та прослідкували, як в цих клітинах поводяться білки. Якщо білки працюють неправильно — мутація є шкідливою.

Дослідження довело, що в останніх відомих мамонтів через інбридинг з’явилася ціла низка хвороб та порушень. Вони мали схильність до діабету, знижену здатність до зачаття у самців, дефекти розвитку нервової системи й навіть не відчували запахів. Досить сумний кінець для величного роду.

Читайте далі про найдивнішу викопну мавпу.

На обкладинці: зображення мамонтів у Американському музеї природознавства авторства Чарльза Р. Найта. Джерело: Wikimedia Commons.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter