Неймовірна подорож гумових каченят: як іграшки змінили науку про океани
10 січня 1992 року. Судно із вантажем іграшок, яке прямувало із Гонконгу до США, потрапило у шторм і частину контейнерів хвилями змило в океан. У воді опинилося понад 28 тисяч іграшок для ванн — каченят, бобрів, жабок та черепах. Відтоді іграшки подолали десятки тисяч кілометрів та стали героями дитячих мультфільмів й книжок. WAS розповість, як історія їхніх подорожей змінила уявлення про рух океанічних течій та забруднення океанів.
Через пів року після аварії жовтих каченят почали знаходити на пляжах Аляски, Канади та тихоокеанського узбережжя США. Це привернуло увагу океанографів. Одним з них був дослідник океанічних течій із Сіетла Кьортіс Еббесмеєр. Він та його колега Джеймс Інґрехем зацікавилися рухом океанічного сміття ще 1990 року, коли внаслідок шторму у водах Тихого океану опинились 60 тисяч кросівок Nike.
Еббесмеєр вивчив записи компанії, якій належав вантаж, поговорив з капітаном судна та визначив точне місце аварії. Разом з колегами він налагодив контакти зі збирачами сміття на пляжах, океанографами-любителями та місцевими жителями, аби ті повідомляли про знайдених качок. Пізніше Еббесмеєр навіть створив вебсайт, на який люди зі всього світу почали завантажувати фотографії знайдених іграшок. Відомо, що частина гумових тваринок замерзла в арктичній кризі, а деякі, подолавши Арктику, допливли до берегів Шотландії та східного узбережжя США.
До 90-х років дослідники найчастіше отримували інформацію про рух океанічних течій, випускаючи в океан від 500 до 1000 спеціальних буйків або пляшок. Лише 10–20 із них потім вдавалося знайти. 29 тисяч іграшок, які опинилися в океані одночасно, дозволили Еббесмеєру та Інґрехему уточнити дані про маршрути океанічних течій.
Історія каченят також привернула увагу до проблеми забруднення океанів. За даними опитування World Shipping Council
, яке проводили у період з 2011-го по 2013-й, щороку в океан змиває близько 2500 самих лише вантажних контейнерів. Деякі з них тонуть, інші розбиваються, а їхній вміст опиняється у верхніх шарах океану.
«Дружні плавці» — так прозвали цю партію іграшок — з часом стали об’єктами колекціонування. Тому якщо ви раптом опинитесь на березі океану, уважно дивіться під ноги.