Святі щелепи! Вивчаємо хвороби Людовика IX за його мощами
Для сучасних вчених святі мощі мають не меншу цінність, ніж для паломників. Завдяки судмедекспертизі щелепи
Людовика IX Святого французькі дослідники визначили, що короля занапастила риба.
Коли 1244 року французький монарх ледь не сконав від дизентерії, в подяку за зцілення він дав обітницю Богу, що збере армію хрестоносців і піде війною на мусульман. Вийшло не дуже: 1250 року під єгипетською Мансурою його захопив у полон султан мамлюків — половець Бейбарс — і відпустив тільки за викуп у 400 тисяч турських ліврів
. Священна війна не задалася, але король не втрачав надії.
1270 року Людовик відправився з армією до Тунісу, але місцевий халіф Аль-Мустансір хотів дружби, а не війни. Поки хрестоносці чекали подальших вказівок, король сконав.
Вважається, що він помер від чуми або його все ж добила дизентерія. Але свіже дослідження відкрило раніше невідомі обставини смерті французького монарха. На нижній щелепі Людовика збереглися сліди цинги — гострої нестачі вітаміну С, яка викликає сильну кровотечу ясен. Цинга послабила імунітет короля і позбавила його організм сил боротися з інфекцією.
Цинга була звичною справою для хрестоносців, які довго йшли морем до Святої Землі й погано харчувалися. Біограф Людовика Жан де Жуанвіль писав:
«Наша армія страждала від некрозу ясен і цирульники повинні були розрізати відмерлу тканину, аби люди могли жувати й ковтати. І було шкода чути крики солдата, що плаче, неначе породілля, коли ріжуть його ясна», — згадує хроніст.
Монарх харчувався краще за солдат, але раціон був неправильним. Біологи вважають, що цингу в Людовика викликало надмірне споживання риби.
Для підтвердження автентичності щелепи провели радіовуглецевий аналіз. Він показав вкрай низький рівень вуглецю, як для кістки 56-річної людини. Вчені вже було подумали, що щелепа не монарша, а іншої людини, яка померла між 1030 і 1220 роками, але сумніви розвіяли дієтологи.
Цілком ймовірно, що побожний Людовик не їв м’яса і протягом багатьох років харчувався в основному морською рибою — вона містить в 14 разів менше вуглецю, ніж м’ясо ссавців, і в ній практично відсутній вітамін C. Без яєць, молока, фруктів і овочів, яких не було в морі, таке харчування швидко призводило до цинги.
Після смерті короля та укладення миру з халіфом, хрестоносці вирушили додому, але дорогою буря забрала життя 4 тисяч воїнів. Восьмий хрестовий похід завершив серію європейських виправ на землі мусульман. Людовика вписали в історію як останнього короля хрестоносців і канонізували.
Аби дізнатися, яка саме хвороба добила короля, вчені досліджують його нутрощі, які забальзамовані у вині та спеціях.
Читайте далі, як витягнути стрілу з обличчя, якщо ти хірург 15 століття.
Фото: Charlier P / livescience.com