Нова торгова війна б'є по смартфонах. До чого тут зґвалтування та історія Японії?

Історія кидає похмуру тінь на сучасну дипломатію не лише в Європі, але й у Східній Азії. Наразі там розгоряється серйозний торговельно-дипломатичний конфлікт, який може вдарити по світовому ринку електроніки. Причина — історичні суперечки між двома економічними гігантами та основними партнерами Заходу, Південною Кореєю та Японією.

Нещодавно японський уряд прем’єр-міністра Сіндзо Абе виключив Корейську Республіку з «білого списку» країн з надійною торговельною політикою. Відповідне рішення вступило в дію 4 липня 2019 року: тепер японські компанії мусять отримувати спеціальні дозволи на експорт певних товарів до Кореї. Головним чином мова — про хімікати, що використовуються для виробництва холодагентів, ліків, металів і напівпровідників. Їхнє постачання значно сповільнюється — витрати компаній зростатимуть.

Причини цієї кризи в стосунках двох країн — в історії. На межі 19 і 20 століть Японія боролася з Росією та Китаєм за вплив на Корейському півострові та перемогла. 1905 року Корея стала її протекторатом, а 1910-го відбулася анексія — корейська держава зникла з мапи. 40 років влада на півострові належала японському генерал-губернатору. Лише після поразки Японії у Другій світовій війні корейці отримали свободу. Під час японської окупації економіка Кореї активно розвивалася, разом з тим влада дискримінувала й пригноблювала місцеве населення.

Офіцери японської військової поліції проводять публічну страту трьох корейців - членів руху за незалежність. Джерело: Martial law, Korea 1900s; p. 263. The passing of Korea (book) / Wikimedia Commons

Особливо скрутно корейцям прийшлося з середини 1930-х років, коли до влади в Японії прийшли військові, й почалася японська експансія в Азії, яка згодом переросла в участь у Другій світовій. Тоді, крім звичних вже позбавлення земель, японізації та нищення культурних пам’яток, корейців почали вивозити на примусові роботи до Японії. Десятки тисяч кореянок примусово зробили проститутками для обслуговування сексуальних «потреб» японських військових. Їх називали «жінками для втіхи».

За всю війну Японська імперія зґвалтувала понад 200 тисяч кореянок, багатьом з них ще не було 18 років. Хоча в японських військових борделях утримували й представниць інших народів, в тому числі — сотні нідерландок і австралійок. Кожна жінка нерідко переживала десятки зґвалтувань за день — до кінця війни дожили лише близько чверті «жінок для втіхи».

1965 року, під час встановлення дипломатичних відносин між двома державами, було підписано Базовий договір про відносини між Японією та Кореєю. Згідно з ним, у вигляді компенсації за часи війни Японія надала Кореї субсидій на $ 300 мільйонів і пільгових кредитів ще на $ 500 мільйонів.

Але зрозумілі претензії постраждалих жінок це не задовольнило. Тоді 1994 року японська влада організувала Фонд азійських жінок, до якого надходили приватні кошти для компенсацій сотням досі живих жертв злочинів японської держави. 61 кореянці виплатили по $ 42 тисячі. Врешті 2015 року японський прем’єр Сіндзо Абе офіційно вибачився за насильницькі діяння військових колишньої Японської імперії — до компенсаційного фонду жінкам, що вижили, передали 1 мільярд єн.

2018 року Верховний суд Південної Кореї постановив, що угода 1965 року не скасовує право на компенсацію окремих постраждалих — «жінок для втіхи» та примусових робітників, вивезених до Японії. Під тиском громадськості Корея розформувала компенсаційний фонд 2015 року. Постраждалі від дій японської влади почали вимагати персональних компенсацій від Японії та подавати позови. Корейські суди почали накладати арешт на майно деяких японських компаній. Саме такий перебіг подій викликав настільки радикальну торговельну реакцію уряду Абе.

Експерти відзначають, що Японія завдала серйозного удару по корейських виробниках смартфонів та іншої комп’ютерної техніки. Без цих хімікатів в Південній Кореї всього за кілька місяців гігантські заводи з виробництва напівпровідників просто зупиняться, не набагато кращою буде ситуація з дисплеями. Швидко замінити японське постачання неможливо — Японія б’є по больових точках.

Корейсько-японський конфлікт загрожує не лише світовому ринку електроніки — він ставить під удар співпрацю Японії та Кореї в оборонній сфері. Мова йде про стримування амбіцій тоталітарних режимів Китаю та Північної Кореї. Це вже викликало стурбованість на Заході — криза в стосунках двох головних західних союзників в регіоні несе серйозні геополітичні ризики. Наразі американські оглядачі очікують втручання офіційного Вашингтона. Якщо воно буде не надто успішним, то світ можуть чекати значні економічні й політичні потрясіння.

Далі дивіться 5 принципів, за якими реформували відсталу Японію.

На обкладинці: президент Корейської Республіки Мун Чже Ін (зліва) та прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter