В 2010 році американський Конгрес попросив вибачення у індіанців за непродуману політику, насильство і грабунки. Але давайте вислухаємо ковбоїв.

Дитячі книжки та популярні фільми змальовують індіанців як мудрих мужів з гордими орлиними профілями. Вони передають по колу люльку миру, спілкуються з духами, просять вибачення у вбитих тварин і страждають від підлості білих колонізаторів. Це не вся правда.

1. Варварська експлуатація ресурсів

Племена Північної Америки практикували випалювання лісів для землеробства і полювання. Одні потребували земель для вирощування «трьох сестер»: бобів, гарбуза і кукурудзи. Інші таким чином полювали на бізонів: виманювали тварин в підлісок і виганяли вогнем на лучників.

Йдеться про тисячі квадратних кілометрів випаленої землі. Будь-яке селище племені пуебло на 10 кілометрів навколо оточували поля кукурудзи. Випалений ліс зникав разом з пташенятами, дрібними тваринами і всіма міфічними «духами дерев».

Кукурудзяне поле індіанців Навахо на попелі спалених дерев, Арізона, 1889 рік. Фото: F. A. Ames / Національне управління архівів і документації США
Індіанці перегороджують річку під час нересту, 1923 рік. Фото: Edward S. Curtis / Library of Congress

2. Катування

Більшість індіанських племен практикували катування заради помсти і емоційної розрядки після сутички. Ірокези на півночі відрізали шматки плоті і палили бранців вогнем. Команчі на півдні залишали їх зв’язаними в пустелі, зрізавши з очей повіки. Ворогів кастрували, з них заживо знімали скальпи.

Не завжди метою катувань була смерть жертви. У деяких племенах люди, які добре трималися під час тортур біля стовпа, мали замінити вбитих воїнів в сім’ях. Катувати майбутнього родича? Чому б і ні.

Катування полковника Вільяма Кроуфорда. Ілюстрація: Музей округу Сенека в Тиффині, штат Огайо, США / Wikipedia

3. Гендерне питання

Команчі і кайна були багатоженцями – вожді мали до двох десятків дружин. Одна з них керувала домашнім господарством, інших не соромно було віддавати у використання за їжу або зброю. Якщо чоловік викривав дружину в зраді, міг вбити на місці або відрізати їй ніс.

У конфедерації ірокезів, навпаки, багатьма питаннями керував рада матерів клану. Вони відправляли воїнів з грабіжницькими рейдами за тисячу кілометрів від «довгих будинків» племені, потурали оргіям і обкладали сусідів даниною.

Дівчата племені Уічіта, 1870 рік. Фото: William S. Soule / University of Oklahoma

4. Жорстокість ритуалів

Похоронні обряди індіанців навряд чи сподобалися б правозахисникам. Команчі залишали старих і хворих на самоті перед смертю, оскільки боялися злих духів, що вселилися в їхні тіла. Родичі покійного з племені чинуків вирізали кремінними ножами шматки м’яса з власних тіл. Шошони зі Скелястих гір змушували удовиць на знак жалоби калічити свої обличчя щоразу, коли вони проходили повз могилу чоловіка. Апачі спалювали все майно мерця і змушували його родичів забиратися геть.

Поховання індіанця сіу на помості між дерев. Фото 80-х років XIX століття. Джерело: Національне управління архівів і документації США

5. Методи війни

Задовго до появи білих індіанські племена вели тотальні війни на знищення. Поширена тактика – різати жінок і дітей в селищі, закидати хатини факелами, а загони допомоги розстрілювати із засідки. Військові традиції ірокезів вимагали повної зачистки противника. Боброві війни 17 століття за їхньої участі вважають геноцидом. Родзинкою були зимові напади, коли після знищення запасів їжі плем’я противника вимирало від голоду.

Плем’я венро було розгромлено заради джерела нафти, яку тоді використовували в лікувальних мазях. У селищах ері, згідно з записів єзуїтських місіонерів, потоки крові сягали колін дорослих чоловіків. Народ саскуаеханнок зник.

Ілюстрація «Полонений» з американського журналу Harper's Weekly, 1886 рік

6. Фальшива духовність

Індіанська практика спілкування з духами була далекою від поетичних описів. Починалася вона з поста. Часто піст був сухим і супроводжувався ночівлею на дереві. Потім відбувався Танець Сонця: людину пристібали кістяними гаками на ременях до «дерева життя». Завданням того, хто говорить з духами, було вирвати гаки з надрізів на спині разом зі шкірою і м’ясом. Від втрати крові, болю і зневоднення люди починали «бачити» потойбічний світ і «спілкуватися» з його жителями.

Ритуал «Танець Сонця», 1908 рік. Фото: Edward S. Curtis / Library of Congress

7. Канібалізм

Канібалізм був поширений серед усіх індіанців північного сходу Америки. Випадки поїдання людей документально зафіксовані у десятків племен: крі, гуронів, віннебаго, айова, потаватомі, ото, оттавів і т.д. Назва найбільшого племені ірокезів – могавки – означає «пожирачі плоті». Часто це був ритуал, іноді порятунок від голоду, часом задоволення.

Яскравий епізод канібалізму описаний місіонерами кінця 17 століття. Під час візиту вождя сіу до оттавів ті зварили і з’їли гостя разом з його сім’єю. Розлючені сіу взяли вождя оттавів в полон і годинами підсмажували його на вогнищі, змушуючи поїдати власну плоть.

Індіанець квакіутль сушить мумію родича для ритуальних цілей або ж готує тіло ворога над багаттям з метою канібалізму. Представники цього племені їли людську плоть. Фото: Edward S. Curtis / Library of Congress

Фото на обкладинці: Edward S. Curtis / Wellcome Library, London / CC BY 4.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter