Інструментом масового вбивства концентраційні табори стали в СРСР і Німеччині. Але це було лише страшне удосконалення методу ізоляції, який англійці застосували в Південній Африці.

i

Капська колонія заснована Яном ван Рібеком 1652 року в бухті поблизу мису Доброї Надії. Управлялася Ост-Індської компанією. Стала найуспішнішим серед проектів з переселення європейців до Африки.

Перші поселення голландців в Південній Африці з’явилися в середині 17 століття. Пізніше туди приїхали німці та французькі протестанти. Поселенців будуть називати бурами, вони себе — африканерами. Використовуючи працю чорношкірих рабів, європейці швидко розвинули сільське господарство. Капська колонія процвітала.

Колонія займала виключно важливе положення на морських шляхах з Європи до Азії, і 1806 року Британська імперія відібрала її в ослабілої Голландії. Бури жили у відносному мирі з англійцями до 1834 року, коли набув чинності «Акт про заборону рабства».

Поселенці не мислили свої господарства без примусової праці африканців і вирішили почати все спочатку. Близько 15 тисяч чоловік пішли вглиб континенту, де створили республіки Трансвааль і Оранжеву Вільну державу.

«Бури дуже побожні, глибоко неосвічені, тупі, вперті, нетерпимі, нечистоплотні, гостинні, чесні у взаєминах з білими, жорстокі до своїх чорних слуг», — записав Марк Твен під час туру Південною Африкою в кінці 19 століття.

Новий регіон виявився багатим на золото й алмази. У бурські республіки ринули англійські старателі, вітлендери. Виплачуючи великі податки, мігранти вимагали собі цивільні права. Але англійців було так багато, що вони могли прийти до влади через вибори. Бури зволікали, вітлендери наполягали, Британська імперія розпалювала. 1899 року почалася війна.

Сили сторін були безнадійно нерівними. За три роки бойових дій імперія збільшила контингент до 450 тисяч солдатів — проти 83 тисяч африканерів і 3 тисяч іноземних добровольців.

Зате місцеві жителі були відмінними слідопитами та снайперами. Втративши міста, вони розсіялися фермами і завдавали ворогові болючі удари в спину. Щоб знищити партизан, їх треба було позбавити баз і підтримки населення. Англійці приступили до остаточного рішення бурського питання.

Князь Ніко Багратіон-Мухранський воював за бурів і потрапив в полон до англійців. Читайте про його долю на WAS: «Племінник Багратіона. Грузинський слід в африканській війні».

boer war
Англо-бурська війна. На фото зліва — окоп бурів, праворуч — позиція англійців, 1900 рік. Джерело: Imperial War Museums / Wikipedia

Імперська армія перейшла до тактики «спаленої землі». Ферми спопеляли дотла. Поля посипали сіллю, щоб позбавити родючості. У колодязі скидали трупи, щоб отруїти воду. Полонених чоловіків вивозили за межі країни.

Усіх жінок, дітей і людей похилого віку забирали з будинків в наметові «табори концентрації». Офіційно їх називали «Refugee» (місцями порятунку). Таких було створено 45 для білих і 64 для чорношкірих.

Прототипом концтаборів в Африці і по всьому світу, ймовірно, стали табори в штаті Нью-Мехіко, де армія США збирала індіанців навахо, черокі і мескалеро ще до утворення резервацій. З 1863 по 1868 рік там від голоду і хвороб загинули понад 3500 осіб. «Американці відстрілами перетворили мільйони червоношкірих в сотні тисяч, і цей скромний залишок тепер тримають в клітці під наглядом», — посилався Адольф Гітлер в промові 1928 року.

Bloemfontein Refugee Camp
Табір в Блумфонтейні, сучасна територія ПАР. Джерело: The National Archives UK
Bloemfontein Refugee Camp
Табір в Блумфонтейні, сучасна територія ПАР. Джерело: The National Archives UK
Бури чекають їжу в концтаборі. Джерело: SA National Archives in Pretoria, South Africa
Бурська сім'я в концтаборі. Джерело: SA National Archives in Pretoria, South Africa
Табір в Йоганнесбурзі, сучасна територія ПАР. Джерело: SA National Archives in Pretoria, South Africa
Трудовий табір для африканців на острові Святої Єлени. Джерело: South African History Online / sahistory.org.za

Навмисно морити в’язнів таборів адміністрація не збиралася. Докладати значних зусиль для вирішення проблем постачання та санітарії — теж.

Звичайний тижневий пайок для білої дорослої жінки мав становити 3 кілограми борошна, 900 грамів м’яса (зазвичай консервованого), 100 грамів солі, 300 грамів цукру, 170 грамів кави. За розрахунками, він давав на 30% калорій менше від необхідного мінімуму.

Ситуація сильно ускладнювалась частими зривами постачання продовольства. Якщо глава сім’ї значився воюючим в бурській армії, його дружина та діти отримували їжу в останню чергу або отримували особливий пайок без м’яса. Цим родичі партизан були приречені на голод. Їх добивали кір, черевний тиф і дизентерія.

У січні 1901 року кілька таборів відвідала англійська активістка Емілія Хобхаус, засновниця Фонду допомоги жінкам і дітям Південної Африки. Вона була вражена.

«Я бачила натовпи людей: в холоді, під дощем, голодних, хворих, які помирають і вже мертвих. Мила не було. Води не вистачало. Ліжка і матраци не забезпечувались. Палива було мало, люди самі шукали його в чагарнику. Пайки були надзвичайно мізерними і, як я часто спостерігала, вони були меншими, ніж зазначалось».

У травні Хобхаус повернулася додому і представила уряду Великої Британії звіт про побачену драму.

5-річна Ліззі ван Зейл в Блумфонтейнскому таборі. Емілія Хобхаус писала: «Вона була слабкою дитиною, яка потребувала особливого догляду. Однак її мати була „небажаним елементом“ через те, що її батько не здався і не зрадив свій народ, а тому Ліззі був призначений найменший раціон». Джерело: SA National Archives in Pretoria, South Africa / Wikipedia

З осені 1900 року Великобританією управляв уряд, сформований Консервативною партією. Звіт Хобхаус став козирем в руках опозиції. Лідер лібералів Генрі Кемпбелл-Баннерман звинувачував владу в застосуванні «варварських методів».

Фотографії виснажених і хворих людей потрапили до світової преси. Видати в’язнів за біженців не виходило. У таборах вмирало по 50 дітей на день.

Працівник одного з концтаборів писав додому: «В основі невірна теорія про те, що вмирають лише слабкі діти, і після того, як вони покинуть це світ, рівень смертності знизиться. Зараз вже вмирають ті, яких вважали сильними. І всі вони будуть мертві до весни».

Жертви голоду в британських концтаборах. Джерело: Mrs. S.C. Jurrius. Kampkinders
Жертви голоду в британських концтаборах. Джерело: Mrs. S.C. Jurrius. Kampkinders

Феміністка Міллісент Фоссет очолила офіційну комісію, яка перевірила умови утримання бурів і підтвердила висновки Емілії Хобхаус. Щоб врятувати становище (і репутацію Консервативної партії), військову адміністрацію в концтаборах замінили громадянською. Було збільшено число медичного персоналу, покращено харчування. За роботу в таборі платилися гроші, які можна було витратити в продуктовому кіоску.

Тим часом, командування британської армії вирішило більше не евакуювати в табори жінок і дітей, захоплених під час «зачисток». Це було не з гуманних міркувань, навіть навпаки. Таким чином тягар відповідальності за життя мирного населення спалених ферм і знищених полів лягав на бурських партизанів. Вони позбавлялися мобільності і запасів продовольства.

До лютого 1902 року смертність серед білих ув’язнених у таборах знизилася майже в 4 рази і скоро стала нижче, ніж в більшості міст Англії. Але до того часу померло близько 26 тисяч осіб, з них 24 тисячі були дітьми. Точне число загиблих чорношкірих африканців встановити неможливо.

Що було далі:

  • 31 травня 1902 року африканери визнали поразку. Британська корона отримала владу над Трансваалем і Оранжевою республікою. Білому населенню республік пообіцяли самоврядування, військовополоненим — амністію, фермерам — відшкодувати збитки.
  • Щоб поліпшити економічну ситуацію після війни і відшкодувати втрату населення в Південній Африці, британці організували міграцію 50 тисяч китайців.
  • 1971 року ім’ям Емілії Хобхаус був названий один з трьох підводних човнів ВМС ПАР.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter