Рамон Іванович Лопес: як вбивця Троцького здобув нове ім'я

21 серпня 1940 року від удару льодорубом по голові помер Лев Троцький — організатор Жовтневої революції і творець Червоної армії. Він програв внутрішньопартійну боротьбу і був висланий з СРСР. Закордоном жорстко критикував Сталіна і збирав навколо себе західних лівих.

Удар завдав Рамон Меркадер дель Ріо. Каталонець з багатої сім’ї, переконаний сталініст, був завербований НКВД за порадою матері — вона теж стала радянським агентом. Троцький жив в Мехіко, після невдалого замаху його добре охороняли. Аби підібратися до мішені, Меркадер спокусив секретарку Троцького і так отримав доступ до його будинку.

Сталін особисто редагував статтю про смерть головного політичного супротивника, що вийшла в газеті «Правда»: «Троцький заплутався у власній сітці, дійшовши до межі людського падіння. Його вбили його ж прибічники. З ним покінчили ті, яких він навчав вбивству з-за рогу, зрадництву і злодіянням проти робітничого класу, проти країни Рад. Троцький, який організував вбивства Кірова, Куйбишева, М. Горького, став жертвою своїх же інтриг, зрад, злодіянь».

Убивця був схоплений на місці. Під час слідства Меркадер пояснював напад ревнощами: нібито наречена часто скаржилася на домагання Троцького. Відсидів у мексиканській в’язниці максимальний термін — 20 років. Завдяки впливу сім’ї та грошам радянського посольства, мав простору камеру з телевізором, щотижневі побачення з подругою і право на вихід до міста.

Меркадер звільнився 1960-го, і через Кубу був таємно доправлений в СРСР. Там він одержав нове ім’я — Рамон Іванович Лопес, й особисто з рук голови КДБ — зірку «Героя Радянського Союзу».

Читайте далі нові факти про бандерівську вербовку Сосюри та Рильського.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter