Найкращий президент в історії: Іван Мазепа — чемпіон

5 квітня ми підбили підсумки виборів найкращого президента в історії України. У боротьбі з Рюриковичем, Махном, Вишиваним, Меїр і Брежнєвим вирвав 43 % голосів і переміг Іван Мазепа.

У реальному житті кандидат у президенти не може обійтися без рекламної кампанії. Жодних зрад — самі перемоги. WAS уявив, що прибічники Мазепи писали б про нього на Фейсбуці.

Політика

Вправний дипломат, Мазепа знаходив спільну мову з російськими правителями, під протекцією яких в ті часи була Україна. Таким чином він успішно оберігав автономний статус Гетьманщини. За Коломацькими статтями, голова козацької держави не мав права на незалежну дипломатію. Насправді Мазепа роками вів успішні переговори з Польщею, Кримським ханатом, Швецією тощо.

Мазепі належить заслуга об’єднання розколотої України. 1702 року в Речі Посполитій козацький полковник Семен Палій почав антипольське повстання, і, за згоди Петра I, гетьман ввів козацькі війська на Правобережжя. Приводом була допомога польському королю Августу II, союзнику росіян. Але вже наприкінці літа 1705 року Мазепа встановив свою владу по всій Правобережній Україні та Галичині.

Задля захисту українських кордонів від османської загрози й татарських набігів, гетьман будував укріплення на півдні. Найвідоміші серед них: Новосергіївська та Новобогородицька фортеці.

Українські державні інтереси були для гетьмана на першому місці. Це підтвердив його виступ проти Петра I 1708 року. Бажаючи добра собі, Мазепа міг спокійно відсидітися на боці російського царя. Але його турбували зменшення козацьких привілеїв, розорення України царськими війнами й наступ на українську автономію.

Економіка

В економічній сфері Мазепа дотримувався принципів меркантилізму, ефективність яких була перевірена передовими європейськими країнами, Англією і Голландією. Обмеження імпорту сприяли розквіту економіки Гетьманщини через посилення національного виробника.

Усіма силами Мазепа сприяв розвитку промисловості та сільського господарства. Щонайменше 14 його універсалів присвячені виділенню земель під заснування ковальських цехів, рудень і селітряних мануфактур. Гетьман підтримував великих землевласників, але разом з тим оберігав права дрібного селянства. Приміром, 1701 року Мазепа обмежив обов’язкові відробітки селян двома днями на тиждень.

Гетьман опікувався добробутом міст, захищаючи їх від тиску чиновництва. Універсал 1689 року забороняє козацькій адміністрації вимагати у киян транспорт. Універсал 1701 року скасовує нелегальне оподаткування містян, запроваджене київською старшиною.

Культура і наука

Іван Мазепа серйозно вклався у розвиток української освіти. 1701 року домігся від царя статусу академії для Києво-Могилянського колегіуму, виділяв кошти на будівництво кам’яних корпусів Могилянки та Чернігівського колегіуму. Його рішенням Київська академія щороку отримувала 1000 золотих на студентські стипендії. Завдяки цьому кількість студентів Могилянки зросла до 2 тисяч чоловік.

Під опікою гетьмана процвітала видавнича справа. За Мазепи в Могилянській академії відкрили друкарню. Завдяки його безпосередній підтримці активно видавалися українські автори: Афанасій Зарудний, Дмитро Туптало, Стефан Яворський та інші. Також друкувалися переклади, зокрема твори грецького богослова Григорія Великого.

Мазепа підтримував Українську церкву. По всій Гетьманщині його коштом звели 28 церков. Серед них — лаврська церква Всіх Святих у Києві, дзвіниця київського Софійського собору, Покровська церква на Січі. Десятки храмів гетьман допоміг відреставрувати. Фактично завдяки йому постав цілий архітектурний стиль — мазепинське бароко.

Зрадник, злодій, педофіл! Читайте далі, що перед виборами президента про Івана Мазепу писали б його політичні супротивники.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter